През 2025 година страните от Европейския съюз (ЕС) са увеличили покупките на втечнен газ от САЩ с 60% спрямо 2024 година, сочат данни на Kpler, цитирани от колумниста на Ройтерс Гевин Макгуайър. Експертът обаче отбелязва, че това може да се окаже недостатъчно, за да насърчи развитието на сектора за втечнен газ и да донесе печалби в САЩ.
От една страна, този ръст не изглежда устойчив - много вероятно причината е натискът от страна на президента Доналд Тръмп да бъде подписана сделка относно митата. Държавите опитаха да намалят търговските дефицити, но сега със ситуацията около Гренландия едва ли ще продължават да искат да купуват втечнен газ от САЩ. Една от държавите, заплашена от допълнителни мита от САЩ заради казуса, макар и засега спрени, е Германия, която е и най-големият газов пазар в Европа.
Скорошно проучване показа, че Германия не е най-зависимата от вноса на природен газ държава, а и през следващите месеци на пазара ще се появят и алтернативни количества газ от Катар и други източници.
Другата причина е, че промишлеността и особено индустрията, която използва газ като суровина - производство на химикали и торове например, все още се възстановява твърде бавно. Има известно повишение на производството на електроенергия от природен газ - за първите 11 месеца на миналата година газовите централи са произвели 1009 тераватчаса електроенергия, което е увеличение от 3,4% на годишна база.
За първи път от 2021 година има повишение на производството на ток от газовите централи в Европа, отбелязва Макгуайър, цитирайки данни от екологичната организация Ember. Като цяло обаче търсенето изглежда неравномерно и по-скоро ще остане такова и през 2026 година. Това може да ограничи развитието на сектора за втечнен газ.
Търсенето на газ в Азия изглежда стигна до плато
Друг проблем за проиводителите на втечнен газ е търсенето в Азия, което е достигнало плато. Азия още е най-големият купувач на суровината в световен мащаб (64% от всички доставки са насочени натам), но вносът намалява с 5%. Проблем са Китай и Япония, които са най-големите пазари на втечнен газ, но намаляват покупките със съответно 15% и 2%. Доставките за Индия, която изглеждаше обещаващ пазар, пък са се свили със 7 на сто.
При това положение производителите и износителите на втечнен газ има от какво да се притесняват. Допълнително предизвикателство са бумът на зелените мощности в Китай и завръщането на ядрената енергия в Япония, пише още колумнистът на Ройтерс.
Тези негативни тенденции могат да бъдат обърнати, ако цената на втечнения газ намалее - това ще върне азиатските държави на пазара. В момента те разчитат най-вече на евтини местни ресурси - основно въглища, както и на енергийните доставки от Австралия.
За износителите един от вариантите е да "ухажват" ключовите си пазари - например в Европа, и да се надяват на стабилизиране на търсенето в Азия, особено на фона на водещата борба за растеж китайска икономика.


"Възраждане": Не само сградите, но и пътищата в "Баба Алино" са незаконни
Младите хора изпитват невиждана неприязън към шефовете на AI компании
България е четвъртият най-голям източник на туристи за Турция през първата половина на 2026 г.
Безлов: Садистичното убийство в Пловдив размърда блатото
България изостава от Европа при електромобилите, но новите регистрации растат с 62%
Как скрити потоци петрол от Близкия изток държат цените под контрол
Най-големият производител на пептиди в света процъфтява въпреки натиска на САЩ
Двете Америки отправят предизвикателство към петрола от Близкия изток
Епидемията от Ебола в ДР Конго вече е най-смъртоносната в историята
Антон Осика за Lovable и Vibe Coding тенденциите - Част 4
Stellantis патентова врата, която превръща хечбек или седан в пикап
Производителите прехвърлят все повече функции на абонамент
По-бърза от LaFerrari, по-лека от Porsche 911... и по-евтина от Toyota Yaris Cross
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Демерджиев за убийството в Банкя: Първоначалната цел на извършителите не е била да убият Владимир Янков
Кери Ръсел сама купува роклите си за червения килим, не е "достатъчно известна"
Властта и социалните партньори се договориха за нов механизъм за минималната заплата
Украйна намери необичаен начин да разшири обсега на FPV дроновете
КУБ: Административният съд спря изпълнението на 12 заповеди за премахване, за Forest Club