Иносът на електроенергия в първите пет месеца на 2026 година намалява съществено, сочат оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Според справката балансът между износа и вноса е положителен в размер на 296,1 гигаватчаса. За същия период на 2025 година салдото е в размер на 907 гигаватчаса.
Данните показват още ръст на производстовото на електроенергия - с 3,18% до 18,34 тераватчаса, като основната част от производството се пада на базовите централи (12,1 тераватчаса). Но това означава намаляване на производството на въглищните централи и АЕЦ "Козлодуй" с 10,4 на сто. Потреблението също се повишава - с почти 7% до 18,04 тераватчаса.
Продължава да се увеличава делът на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) както в преносната мрежа (с 14%), така и в разпределителната мрежа (с 5%), което се дължи основно на соларите панели. Намалява използването на биомаса, се вижда още от статистиката на ЕСО.
През първите пет месеца на годината има и ръст от 105% на работата на водните централи. През отчетения период са произвели 2,44 тераватчаса спрямо 1,19 тераватчаса година по-рано. Преди ден министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова съобщи, че язовирите в България са с най-висок процент на запълване от десетилетие насам.
Батериите в режим на разреждане са допринесли с 498 гигаватчаса към системата. В тях основно се събира зелената енергия, която е в излишък на обяд и се разреждат в пиковите часове привечер.


Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
Конкуренцията от китайските AI модели започва да става убийствена
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Как неизвестен гигант се превърна в риск за пазара на желязна руда
Стратегията за растеж на Kendra Scott
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Ретроградният Хирон ще направи животът по-лесен за 5 зодии
Бракът се отразява доста добре на Тейлър Суифт
Храни и напитки за ускоряване на метаболизма
Цветните и ярки джапанки превзеха лятото
преди 1 месец Ами нещата се развиват според планЪТ ... :))) ... а на форумните енергетици изобщо не им се вярваше , че ще успеем да интегрираме 5-6 ГВт ФЕЦ и че ще си управляваме мрежата с мега батерии ... пък то стана . Реално в момента товарът в мрежата може да се покрива изцяло от ФЕЦ и АЕЦ . Имаме енергетика с почти нулев СО2 отпечатък , и то доста преди 2035г !! Мдаа ... и това въпреки цялото тръшкане из форумЪТ !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар