Руският президент Владимир Путин отново обеща безплатна пшеница за Африка, след като страната му излезе от Черноморското споразумение за зърното, т.нар. "зърнена сделка", преди 10 дни. В същото време от Африканския съюз го призоваха да се върне към споразумението.
"За да бъда точен, ще добавя, че в следващите 3-4 месеца ще имаме готовност да доставим на Буркина Фасо, Зимбабве, Централноафриканска република, Мали, Сомалия и Еритрея между 25 хил. и 50 хил. тона пшеница за всяка държава безплатно", заяви Путин по време на форума Русия - Африка, който се провежда в Санкт Петербург, пише CNN.
През пролетта руският президент също обеща безплатно зърно в момент, когато заплашваше, че страната му няма да удължи сделката, защото не се изпълняват руските условия по споразумението.
В Санкт Петербург Путин отново говори за санкции на Запада, които пречат на износа на руски селстостопански стоки, и нарече позицията му, че Русия е причина за провала на зърнената сделка, "лицемерна", допълва Ройтерс. Руският държавен глава увери своите африкански гости, че добивите тази година ще са рекордни и Москва е готова да замени Украйна като доставчик на пшеница.
От Африканския съюз призоваха Русия да се върне в зърнената сделка, става ясно от коментар на председателя на организацията - президента на Коморските острови Азали Асумани, цитиран от РИА Новости. В своето встъпление пред форума той отбеляза, че за всички е важно да има доставки и на руско, и на украинско зърно и призова за решение на украинската криза, което ще спаси и живота на хората, които зависят от доставките на продоволствия.
Срещу Русия никога не са били въвеждани ограничения пред износа на каквито и да е хранителни продукти. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел коментира, че не само че няма пречки, но и в момента Русия изнася рекордни количества селскостопанска продукция.
В приближени до Евгений Пригожин профили в социалните медии бяха публикувани снимки от форума в Санкт Петербург, на които се вижда и собственикът на ЧВК "Вагнер". Частната военна компания е част от руската армия, извършваща операции в Африка и по-конкретно в Централноафриканската република и Мали. Това е първата поява на публично място на Пригожин след опита за бунт в края на юни. Част от неговите наемници са в Беларус.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 2 години Твърдението в заглавието е невярно. При зърнената сделка 82% от зърното замина за богатите страни, едва 3% отидоха за бедните африкански държави. Пак някой "руски ***" лъже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: sssaaaМалоумно човече, явно си преяло с опорки и тук. Чувало ли си, че ФЕД освен да създава пари (не ги печата, както плямпаш), ги и изтрива, когато няма вече нужда от тях? Не си чувало, щото познанията са ти нула, а мозъчето натъпкано с глупости и опорчици. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години хахахаха, вече и африканците не го бръснат за ... обещавай на воля къссс, нали няма да го изпълниш, да не ти пука! :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007 , а кой обезцени еврото и долара, Путин ли? Заради него ли скочиха цените в демократичните страни, под независимата уж монетарна политика на Централни банки? Защо печатаха Долари и Евро в несвяст? За 2г напечатаха толкова пари, колкото напечатаха за цялата си история на Централните банки до сега. Ама после Путин бил виновен за инфлацията, нали? Егати Фекалното мислене. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef ... а французите и ингилизите даже не ги отчита общата статистиката като обеми ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef ... холандците , нефел сбъркан , внасят по принцип около 20 млн тона зърно на година ... !! ... и изнасят около 40млн тона на година най-различни култури ... 95% от пшеницата , която преработват им е внос ... !! ... а рашибозука им спря и петролът и природният газ и торовете ... е , да те питам светулко нефелна ... те трябва ли да внасят зърно от тях ?! ... :))) ... намери си статистика на търговията на Холандия / Украйна по години , нищо необичайно няма ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef ... некво неудобство не изпитваш ли , да бълваш прозззтоти на кило за кеф ?! много лесно се проверява колко , откъде и крайна дестинация на износа има Украйна ... !! ... английски , холандски и френски БТР-и тъпкани с войници ли обираха силозите и арестуваха камиони миналата година в анексираните територии ?! кой изпразни складовете там ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: sssaaaМа не, на мен ми е най-интересно, как Полша, България и Румъния се отказаха от зърното, приемаме, че путин там е сатрап детеубиец, яде баби и старци и между другото и краде зърно а в крайна сметка до Северна Африка я стигна един кораб я не. Къде ли замина ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: SporqZaKef, нищо не разбираш. Тия англичани и франсета го взеха с Демократична цел. И те изхранват Англичани и Френцузи с африкански корени в техните полумюсюлмански страни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007Аха, щото Англия, Франция и Холандия не откраднаха Украинското зърно и всичкоо отиде до северна Африка, нали ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар