Най-неотложните проблеми в сектор "Земеделие" обсъдиха на среща в Министерския съвет служебният премиер Димитър Главчев, вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова, земеделският министър Георги Тахов и представители на земеделските организаци, съобщава БНР.
Премиерът заяви, че т. нар украинска помощ ще бъде изплатена до 15 май.
"Взехме решение и се съгласиха всички представители на сектора, че ще изчакат до 15 май, за което им благодарим от правителството. Ангажирахме се до 15 май тази помощ да бъде изплатена. Намерени са средства и начини това да се случи. Наистина беше безпрецедентна срещата. Никога не са присъствали толкова много представители на сектора на среща с правителството", каза Главчев.
Осигурени са средствата за първото предстоящо плащане. Плащанията ще са база 52 000 заявления към ДФЗ. Около 100 милиона от тях ще дойдат от преразпределение на разходите в Бюджета. Правното основание за втория транш трябва да бъде решение на ЕК, с която тя да удължи прилагането на временната мярка и за второто полугодие.
В процеса на разговорите са възникнали и други въпроси на сектора, които ще бъдат обсъждани на други срещи, допълни министър Петкова.
"Цялото подпомагане е около 300 милиона. Една част ще бъде преструктурирана план-сметката на фонда, което е около 200 и няколко милиона. Разликата ще бъде предоставена от Бюджета чрез преструктуриране на разходи. По принцип, след като е обещано на земеделските производители да бъде предоставена тази помощ, въпреки че не е заложена в бюджета, трябва да бъде предоставена. Министерството на финансите полага всички усилия, за да осигури необходимия ресурс", посочи Петкова.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология