Изискването за носене на предпазна маска в градския транспорт в цялата страна ще отпадне от четвъртък, 25 август. Това обяви проф. Радка Аргирова след заседанието на експертната група към Министерство на здравеопазването, която следи актуалната епидемична ситуация у нас, съобщава БНТ.
Остава задължителното носене на предпазни маски в болници, аптеки, поликлиники, оптики и домове за възрастни хора.
По думите на проф. Аргирова през следващия месец се очаква постепенно да започне приравняването на COVID-19 към сезонния грип и останалите респираторни заболявания.
"Попадаме в ендемичния период на този вирус. Той постепенно ще се приравнява към другите респираторни заболявания като грипа“, посочи професорът.
По думите на Аргирова това ще се види към началото на учебната година.
„В страната има видимо намаляване на броя на новите случаи. Има сравнително около 1000 новооткрити заразени дневно, а броят на пациентите с COVID-19 в интензивните отделения се задържа под 50. Така че вече можем да си позволим да кажем, че ние управляваме епидемията. Можем ние да кажем какви да бъдат мерките, а не вирусът да ни ги налага", каза проф. Аргирова.
Заповедта за отпадане на изискването за носене на маски в обществения транспорт се очаква да бъде издадена утре и да влезе в сила от този четвъртък.


Значителни валежи във Варна и Добрич утре
Седмичен хороскоп 13 юли - 19 юли 2026
Гуцанов: БСП и партията на Радев трябва да застанат зад общ кандидат за президент
Хороскоп за 13 юли 2026
Кола се запали на АМ "Тракия"
В ерата на AI дизайнери създават цели продукти без инженери и технически екип
Гафът на Тръмп с Иран показва, че стратегията може да победи огневата мощ
Китайският шок за Силициевата долина не се задава, той е вече тук
Technoprobe е поредният AI победител в Европа с ръст от 330% за година
Бърнам трябва да се еманципира от Стармър, ако иска да успее на Даунинг стрийт
Възкръсването на легендата: Тествахме новата Honda Prelude
Как Chrysler пропусна да се конкурира с Ferrari
Никога не сте виждали такъв Франкенщайн!
Как Льо Ман 2026 роди нова глобална марка
Българска група крадяла коли от Германия, като ги вземала под наем
От космически скали до смарт часовници - новите милионери изменят пазара на луксозни стоки
Стилияна Николова със злато на лента и сребро на бухалки в Милано
7 идеи за свежи салати, когато е твърде горещо за готвене
Румен Миланов: Рано е да се говори за сваляне на имунитета на Пеевски
5 лесни трика за стилизиране на къси панталонки и потник
преди 3 години До: Един Българин ... Държавата на самоуките медицински специалисти държи второ място по смъртност в света ... Виж балaмурниците от другите европейски държави къде са по смъртност ... :))) ... https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Че кой ги е носил изобщо в адския или пък в аптеките? :) Незаконни ограничения не приемаме! отговор Сигнализирай за неуместен коментар