Очаква се вторият медицински хеликоптер да пристигне в България между 17 и 25 февруари, а третият - най-вероятно до края на март. Това съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на участието си в днешния парламентарен блиц контрол.
Той подчерта, че след пристигането на втората машина за оказване на медицинска помощ по въздух ще е възможно първият хеликоптер да отиде на редовното си гаранционно обслужване в Италия.
Караджов потвърди, че единствената ни засега въздушна линейка отново е в оперативна готовност да изпълнява мисии, след като сигнал за ниско налягане в един от двигателите на машината доведе до прекъсване на полет. Фирмата производител „Леонардо“ е анализирала данните и е открила софтуерен проблем, стана ясно от изказването на министъра. Той подчерта, че възможността за техническа повреда е отхвърлена.
От Италия е изпратен нов електронен блок, който е монтиран от българските инженери, обучавани от „Леонардо“, уточни министърът. Вчера е проведен и първи тестови полет, който е успешен и хеликоптерът отново е операционен, потвърди министър Караджов.
Вчера на изслушване в здравната парламентарна комисия министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов посочи, че след сигнала за ниско налягане в един от двигателите на машината, довел до прекъсване на спасителна мисия, фирмата-производител „Леонардо“ е анализирала данните и е открила софтуерен проблем.
„Оказа се, че има бъг в новия софтуер, който управлява машината. Този бъг е преодолян, изпратена и монтирана е новата платка“, обясни министърът, цитиран от БТА. Той съобщи също, че е извършено успешно тестово облитане на хеликоптера и той вече е в оперативна готовност.
Караджов повдигна и въпроса за това, че отговорност за медицинската помощ по въздух носят няколко институции. „Защо собственикът е Министерството на здравеопазването, дружеството авиационен оператор е на Министерството на транспорта, а има още едно смесване на това на кого са хангарите, кой го зарежда и поддържа“, попита Караджов.