Нашата амбиция е нова ваксина за варицела да влезе в имунизационния календар за 2026 г. и да се реализира в практиката, каза министърът на здравеопазването Силви Кирилов пред Нова телевизия.
Има предложение тази ваксина от пожелателна да стане задължителна, което аз съм резолирал, сега върви процедурата по промени в нормативната уредба. Нашата амбиция е през 2026 г. тази ваксина да бъде задължителна, но освен превеждането на нормативната база, следва и закупуване на тези ваксини, подчерта той.
Първата доза от ваксината се поставя в първите три години, между 12 и 15 месеца, а с навършването на третата година, на четвъртата година, е реимунизацията. Ваксините имат позитивен ефект върху общественото здраве и за мен това е една сериозна крачка към профилактиката на това заболяване, коментира министър Силви Кирилов.
Той припомни, че от 1 септември 2025 г. здравните специалисти в детските градини и училищата имат достъп до системата, където се съхраняват всички здравни записи. Личните здравно-профилактични карти вече са електронни, няма да се носят от родителите в училище. По този начин улесняваме над 2 милиона български граждани, всички деца до 18 г. и техните родителите, както и личните лекари, посочи здравният министър още в началото на септември на брифинг в Министерския съвет.
Данните са защитителни, здравните специалисти нямат достъп до цялото досие, а до данните, които са им необходими, обясни днес министърът. Бяха проведени шест курса за обучения на здравните специалисти и отделно инструкцията за ползване е изпратена и качена, всички специалисти имат достъп до нея. Административната тежест се намалява, в началото ще има някои противоречия и пропуски, но това е бъдещето, каза още Силви Кирилов.
Относно внесения вот на недоверие към кабинета, той коментира, че това е една процедура, която е създадена с възможност за корекция на политики, които води правителството, но с тези четири – пет вота и следващи вече девалвира тази възможност. Така олеква тази процедура на вот на недоверие, което мен повече ме притеснява, отколкото самият вот, добави министърът на здравеопазването.
(БТА)


Горещо време в цялата страна днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Зачестяват кражбиге по морето: Какви мерки се предприемат?
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
преди 9 месеца До: cyclop хахаха, какво съвпадение... човек ще рече че си измисляш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Преди ковид-"ваксините" - иначе казано, най-голямата организирана измама в историята - точно тази ваксина я чаках даже, исках да слагаме на детето, понеже тогава още не беше карало варицела. Сега, след като видях криминалните методи на фарма-мафията и гняссните лъжи на техните дилъри - "учените", за нищо на света не бих инжектирал детето си за подобни леки болести! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: khao ... тя , белята , вече е станала , изпусната работа ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: cyclop добре е и ти да пиеш предписаните ти хапчетата, че ще направиш някоя беля.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: khao -ето, че може - който иска, да си инжектира децата с отровите на фармамафия колкото иска. А останалите да си преболедуват нормалните, леки заболявания. "Задължителни" ваксини за леки заболявания - СТИГА ВЕЧЕ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: cyclop не случайно си фен на путин... и двамата мразите децата от дъното на душата си! миналата година в детската на дъщерята бяха в карантина около 2 месеца заради варицела... моето не се разболя понеже е ваксинирано по наше желание... та нужно ли е всеки път да ти обясняваме очевадното? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Защо ще става задължителна??? Докога ще се прислужва на фарма мафията? Защо трябва да се инжектират децата с 1000 ваксини, включително за смешни болести? Който не е преболедувал варицела до 15-16 годишна възраст, ако иска, да ходи да се бодне. Защо ще е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар