МВР ще глоби Столичната община между 2 хиляди и 7 хиляди лева за неизпълнение на съдебното решение, с което беше отменена новата организация на движението в центъра на София. Това съобщи вътрешният министър Калин Стоянов, цитиран от БНР.
"Срокът, който сме дали, е до днес. Тук нищо не се случва. Това, което предстои от наша страна, е санкция по Закона за движение по пътищата, както и евентуално сигнал до прокуратурата за неизпълнение на съдебно решение, което реално е престъпление по Наказателния кодекс", коментира Стоянов.
Кметът на София Васил Терзиев няма да подава оставка, след като от ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет я поискаха заради организацията на движението по бул. "Патриарх Евтимий", а от СДВР излязоха със становище, че не е спазил закона.
"Ще настояваме да получим тълкувание от Върховния административен съд (ВАС) какво точно значи тяхното решение за новата организация на движение около НДК и към какво се очаква да върнем организацията на движението", каза Терзиев на брифинг в Столичния общински съвет (СОС), цитиран от БТА.
По думите му, колкото повече се говори и действа прибързано, толкова повече се задълбочава проблемът. "Видяхме как един проект с нужната целесъобразност, който страдаше от определени грешки в комуникацията и определени аспекти на изпълнението, се поде като предизборна тема и впоследствие това стана много по-голям проблем", посочи столичният кмет и добави, че така се е стигнало до днешното изискване на СДВР "да оградим с метална ограда велоалеята и паркоместата".
Терзиев попита на шега не е ли по-добре да се спре движението по целия бул. "Патриарх Евтимий". "Как точно преценяваме кое е законно или не от целия проект, отбеляза той. – И как стигнахме до извода, че трябва да го заградим с метални огради, все едно има строителна площадка."
Кметът на сторлицата заяви, че Столичната община има желание да изпълни решението на ВАС, но подчерта, че не е ясно от решението спрямо кой период да стане това възстановяване. "Ако действаме прибързано, може да се окаже, че всичко правено от 2016 г. насам е незаконно", коментира Терзиев и гарантира, че Общината ще работи с всички институции и заинтересовани страни за намирането на решение.
Общинският съветник от ПП-ДБ-„Спаси София“ Борис Бонев призова МВР да не се бърка в работата на общината, а Терзиев изброи редица сфери, в които работи за подобряване живота на столичани.
Investor.bg припомня, че преди седмица Върховният административен съд (ВАС) потвърди решението на Административен съд София-град от 16 май за безусловно прекратяване на действията на Столична община по въвеждане на нова постоянна организация на движението по бул. "Витоша", бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен". Те бяха разпоредени от заместник-кмета по транспорт Илиян Павлов и предвиждаха разчертаване на нова пътна маркировка, поставяне на пътни знаци, преградителни съоръжения и т.н.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски