Операторът на летище „Васил Левски“-София „СОФ Кънект“, съвместно с технологичните компании А1 България и Wings ICT Solutions, ще внедри 5G частна мрежа, като проектът е на стойност 5 921 500 евро, от които 4 441 125 евро за осигурени от Механизма на Европейския съюз (ЕС) за свързване на Европа, известен като CEF.
Очаква се въвеждането на цялостната мрежа и свързаните с нея функции да отнеме три години.
Името на проекта е 5G SAMITEA, като официален старт по развитието му беше даден от Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, Тодор Ташев – старши директор „Център за предоставяне на услуги“ в А1 България – и Панайотос Деместихас – съосновател и председател на борда на директорите на WINGS ICT Solutions. Специален гост на събитието беше Йорданка Чобанова – ръководител на Председателството на Европейската комисия в България.
По думите на Кабайеро проектът за внедряване на частна 5G мрежа ще трансформира летището, осигурявайки на инфраструктурата голям скок към по-интелигентни, по-безопасни и по-ефективни летищни операции.
„Тази инициатива не само подобрява преживяването на пътниците, но и утвърждава позицията ни на водещ иноватор сред европейските летища“, посочи Кабайеро.
Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОТ Кънект“. Снимка: Investor.bg
Той подчерта, че към момента в Европа, където има около 600 летища, само четири разработват 5G технологията.
„Този проект твърдо позиционира столичното летище на България в челните редици на дигиталната трансформация, като затвърждава статута му на един от най-иновативните регионални въздушни центрове в Европа“, подчерта изпълнителният директор на „СОФ Кънект“.
След като заработи, 5G мрежата ще покрие 8 кв. км площ, осигурявайки почти 100% покритие на открито и 98,9% на закрито в ключовите зони на летището, включително перона, терминалите и оперативните съоръжения.
Разчитайки на IoT сензори и анализи, управлявани от изкуствен интелект (AI), мрежата значително ще намали времето за чакане на пътниците, ще оптимизира потока на терминалите и ще осигури по-добри мерки за сигурност като видеонаблюдение на периметъра, интелигентно управление на наземния трафик и бърза координация при аварийни ситуации.
Освен подобряването на летищните дейности, частната 5G мрежа ще играе важна роля в подкрепата на институциите, включително правоприлагащите органи, пожарните бригади и спешните медицински услуги, като предоставя стабилна свързаност и анализ на данни в реално време за бързо вземане на решения.
Тодор Ташев – старши директор :Център за предоставяне на услуги“ в А1 България. Снимка: Investor.bg
Проектът е в съответствие с визията на A1 Group за развитие на дигиталната инфраструктура, като подобна инициатива тече на летище Виена при 4,1 млн. евро финансиране от ЕС.
Това е вторият проект, който „СОФ Кънект“ реализира с европейско финансиране след този за електрификация на летищните наземни операции ESAGO на стойност 1 860 000 евро, като приносът на ЕС в него възлиза на 930 000 евро.
„Развитието на иновациите и технологичните решения за подобряване на бизнеса и качеството на живот в България е основната стратегия на А1. Горди сме, че ще превърнем летище „Васил Левски“-София в едно от най-модерните в света по отношение на комфорта и безопасността на пътниците“, изтъкна Тодор Ташев.
Панайотос Деместихас – съосновател и председател на борда на директорите на WINGS ICT Solutions. Снимка: Investor.bg
От своя страна Панайотос Деместихас посочи, че технологията на WINGS ICT Solutions ще позволи на летището да събира данни, да ги анализира и да предлага решения. Компанията ще оборудва наличната инфраструктура със сензори и камери, отчитащи присъствие в зоните за изчакване, както и термокамери. WINGS предлага и опция за софтуер, който да позволи безопасна евакуация на летището, разчитайки на добавена реалност. Последното ще бъде налично в приложение, което всеки посетител ще може да използва при извънредна ситуация, за да се ориентира на територията на летището.
Според Йорданка Чобанова България има всички предпоставки да се превърне в регионален лидер при дигитализацията. Тя подчерта, че ЕС, чрез своя Стратегически план за дигитално десетилетие, осигурява 150 млрд. евро по различни целеви програми.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна