Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за изготвяне на технически проект и строителство на третия, последен участък от Автомагистрала „Русе - Велико Търново” между Бяла и Велико Търново с обща дължина на отсечката близо 60 км.
Прогнозната стойност на поръчката е 2,967 млрд. лв. без ДДС, съобщи АПИ.
Оферти могат да се подават до 13 май. Предвиденият срок за изпълнение е 1770 календарни дни, близо пет години, което означава, че цялата магистрала може да бъде пусната най-рано през 2030 г.
От АПИ посочиха, че трасето е разделено на три подучастъка и съответно поръчката е в три обособени позиции.
Първият подучастък е с дължина 23,8 км и е от пътния възел при пресичането на път I-3 Гара Бяла – Плевен (при 76-и км) до пресичането с магистрала „Хемус“.
Вторият подучастък е с приблизителна дължина 20 км. Започва от пресичането с магистрала „Хемус“ и достига до пресичането с път I-4 Велико Търново - София.
Третият подучастък е с дължина 16,2 км. Той е от пресичането с път I-4 Велико Търново – София до път II-55 Дебелец - Нова Загора.
Всеки кандидат за участие в тръжната процедура може да подава оферти за повече от една от обособените позиции. Към документацията за обществената поръчка е приложено идейно решение, което е за информация на участниците в процедурата.
Избраният изпълнител за всяка обособена позиция трябва да изготви актуален, пълен и съгласуван технически проект, придружен с подробна количествена сметка, чертежи и детайли, да изготви и процедира ПУП-ПП и да изгради изцяло участъците.
Проектното трасе на АМ „Русе – Велико Търново“ е общо 133 км и е разделено на три участъка: Русе - Бяла, обход на град Бяла и Бяла - Велико Търново. За първите два участъка – от Русе до Бяла и обход на гр. Бяла договорите за проектирането и строителството, както и за строителния надзор, са сключени и в момента изпълнителите работят по техническите проекти, а в един участък от обхода на Бяла се извършват строителни дейности.
Изграждането на магистрала от Русе до Велико Търново е приоритет както на Агенция „Пътна инфраструктура“, така и на редица национални и европейски институции, работещи за реализирането на проекта предвид международната му значимост, тъй като бъдещата автомагистрала ще осигури пряка връзка Север-Юг между държавите от Североизточна Европа през Румъния и България с Гърция и Турция, както и между Балтийско и Средиземно море.