Глобалният пазар на никел може да се сблъска с изненадващ дефицит тази година, ако растежът на индонезийското производство бъде ограничен от бавния процес по одобрение и предоставяне на разрешителни за добив, предупреждава Macquarie Group Ltd., цитирана от Bloomberg.
Въпреки че основният сценарий на банката залага на излишък от по-малко от 40 000 тона, това може да се промени, ако одобренията на Джакарта се бавят, а ръстът на местното производство за цялата година падне под 13%, изтъкват в бележка анализатори. „Това е голяма промяна спрямо последните ни прогнози“, пишат те.
Референтните цени на никела се сринаха с 45% миналата година главно заради огромния ръст на предлагането от Индонезия, което изпревари колебливото търсене от сектора за производство на неръждаема стомана и батерии. Все пак предоставянето на разрешителни в Индонезия за тази година - без които производителите не могат да работят – се бави, което накара правителството да обещае, че проблемът ще бъде разрешен още този месец.
Извън Индонезия запасите, натрупани в Китай миналата година, също може да са били по-малки от предишните изчисления, като се има предвид по-голямото от прогнозираното увеличение на потреблението, посочват анализаторите, позовавайки се на теренни проучвания. В резултат на това пазарът изглежда е по-близо до баланса, отколкото се смяташе по-рано, добавят те.
Никелова руда в Индонезия се търгува при премия от над 7 долара за тон спрямо определената от правителството минимална продажна цена, изтъква Macquarie. Това би добавило около 700 долара на тон към производствените разходи в страната, изчислява банката.
Това би представлявало значително облекчение за миннодобивните компании и заводите за преработка на суровината на други места, които се сблъскват със сериозни прекъсвания, тъй като масивното евтино производство на Индонезия ги прави неконкурентоспособни. Септиан Харио Сето, правителствен служител, който отговаря за разширяването на сектора за преработката на никел в страната, казва, че е малко вероятно цените да се покачат много над 18 000 долара за тон на Лондонската метална борса.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа