IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

ЕС иска от България да възобнови реформата на ВСС и да засили борбата с корупцията

От Брюксел подчертават съмненията в политизацията на медийния регулатор и изтеклите мандати на ръководителите на други регулатори като проблеми за върховенството на закона

20:50 | 08.07.25 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Специалното проучване на Евробарометър за корупцията от 2024 г. показва, че 80% от респондентите считат корупцията за широко разпространена в страната ЕС констатира и пропуски по в правилата относно почтеността на лицата с висши изпълнителски функции. Мерките за смекчаване на високите рискове от корупция при обществените поръчки все още са недостатъчни. Изпълнението на Националната стратегия за предотвратяване и противодействие на корупцията 2021-2027 г. също е ограничено.

Продължават да съществуват опасения и относно финансирането и политизацията на медийния регулатор. Проектозаконът, насочен към укрепване на независимостта на обществените медии, все още не е приет, а назначаването на нов генерален директор на Българската национална телевизия е забавено. Въпреки съществуването на няколко регистъра, прилагането на задълженията за разкриване на собствеността върху медиите остава ограничено.

Остават признаци за политическо и икономическо влияние върху медиите, посочват още от Съвета на ЕС. Журналистите са изправени пред нарастващи предизвикателства в дейността си.

Ръководствата на някои независими и регулаторни органи продължават да работят с изтекъл мандат, подчертават от ЕС. Практическото прилагане на правилата за законотворчество продължава да е изправено пред предизвикателства и остават опасения относно качеството на законодателния процес.

Конкретни препоръки

В доклада се посочва, че трябва да се адаптира законодателната рамка, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за запълване на вакантни позиции, като се вземат европейските стандарти за командировани на съдии.

ЕС очаква и напредък по законопроекта за функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние. Основното изискване е да се включат съдебните органи в избора на неговите членове.

За целта трябва да се възобнови реформата на органа, по-специално на неговия състав, за да се гарантира неговата независимост и ефективност съгласно стандартите на ЕС за съдебните съвети.

Брюксел иска от България да осигури ефективното функциониране на Комисията за борба с корупцията, така че да има разследвания, наказателни преследвания и окончателни решения по дела за корупция на високо ниво.

Очаква се и подобряване на почтеността на висшите членове на изпълнителната власт, като се вземат предвид европейските стандарти, както и въвеждане на подходящ механизъм за санкциониране.

Брюксел настоява и за подобряване на законодателния процес, като се гарантира използването на обществени консултации и оценки на въздействието за законодателни инициативи от страна на парламента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:21 | 08.07.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Правосъдие виж още

Коментари

Финанси виж още