Португалия ще изпрати танкове „Леопард 2“ на Украйна, заяви министър-председателят Антониу Коща в събота, без да уточнява бройката им.
Коща добави, че Португалия води преговори с Германия да получи части, необходими за ремонта на редица неработещи танкове „Леопард“ в инвентара на португалското оръжие, съобщава Ройтерс.
„В момента работим, за да можем да освободим някои от нашите танкове“, каза Коща пред агенция Lusa по време на пътуване до Централноафриканската република. „Знам колко танка ще бъдат (изпратени в Украйна), но това ще бъде обявено в подходящ момент“.
Кабинетът на Коща не е отговорил веднага на искане за коментар.
Адмирал Антониу Силва Рибейро, началник на португалските въоръжени сили, каза миналия месец, че Португалия разполага с 37 танка „Леопард 2“, но местните медии твърдят, че повечето са неработещи.
Португалия работи заедно с Германия, за да получи частите, необходими за ремонт на танковете, които не са в експлоатация, каза Коща, добавяйки, че се надява да ги достави на Украйна до края на март.
Министерството на отбраната заяви, че няма да коментира "работоспособността на системите за оръжие и оборудване" от съображения за сигурност.
Министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба каза по-рано тази седмица, че страната ще получи от 120 до 140 западни танка в "първата вълна" на доставки от коалиция от 12 държави.
Киев си осигури обещания от Запада за доставката на основни бойни танкове, за да се помогне за отблъскването на пълномащабната инвазия на Русия, като Москва полага огромни усилия да постигне постепенен напредък в Източна Украйна.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели


преди 3 години До: SnaGi ти си известен форумен глууупа, никой не му се занимава с теб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: SnaGi`...Да наистина нечета ЛЕНТА.РУ, не гледам ПЕРВЪЙ канал и не слушам ГЕРАСИМОВ.Виж търси си друг господар, губите и на фронта и на всякъде - нефелно племе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Lemon's, Доста неща не знаеш. Нормално за голяма част от коментиращите. Не мислят, не четат, но почитатели на лозунга с нахалство към прогрес. Прочети за Профсъюзния дом в Одеса 2014. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Р?РРРСРСРССНезнам някой друг да е горял живи хора, освен руснаците и това трябва да се спре с танкове и с кой каквото може да даде, иначе както пишеш ще тръгнат да горят и нас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Импeраторът, Защитник на Европейската цивилизация :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Импeраторът - ментенце - точно нацистите ли, които гориха живи хора, защитават "европейската цивилизация"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Пращайте, пращайте. След като приключат с нацистка украйна, руснаците ще се поразходят на запад. И това няма да е война. Ще бъде екскурзия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: valentino29... всичкото pyсофил следите изкъсо всекакви джендър новини и популяризирате при първа възможност ... :))) ... забелязвам некъв устойчив интерес по темата от няколко акаунта тука ... да нема нещо скрито ?! мхм ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Голяма новина? На кого да ги дадат - на РФ или Иран ли? Естествено, че ще се дадат на защитника на европейска цивилизация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години браво, дайте всички... вие сте далеч от коочината! отговор Сигнализирай за неуместен коментар