Съпротивата срещу борбата с корупцията в България е голяма и всяка помощ е добре дошла. Така президентът Румен Радев коментира публикувания обновен списък със санкционирани българи по закона „Магнитски“ от село Устина, област Пловдив, където бе по случай Деня на лозаря и св. Трифон, цитиран от БТА. „Съвременната корупция не признава граници, тя е международно явление“, посочи Румен Радев.
Той призова борбата с корупцията да не е само предизборно говорене и се надява следващият парламент да се ангажира с ефективна правосъдна реформа, така че да има превантивно действие и борба с корупцията, за да не попадат повече български граждани в списъка „Магнитски“. „САЩ гарантират и правят всичко възможно корупционни практики да не оказват влияние на тяхната финансова система“, отбеляза президентът и посочи, че това е силен политически сигнал към нас, че трябва да бъдат предприети ефективни мерки.
По отношение на конфликта в Украйна държавният глава заяви, че „хора, които не разбират абсолютно нищо от военно дело“, правят всичко възможно да вкарат страната ни в процесите на ескалация. „Виждате, че войната навлиза във фаза на пълно изтощение и тя въвлича всички ни. Аз категорично съм против изпращане на въоръжение от резервите на българската армия в зоната на военните действия. Още в първите часове България заяви ясна позиция и категорично осъжда агресията на Кремъл срещу суверенна държава, но продължавам да смятам, че този конфликт няма военно решение, то може да бъде постигнато само с незабавно прекратяване на огъня и диалог“, каза още държавният глава.
Радев припомни, че служебното правителство е изпълнило решения на 48-ото Народно събрание за изпращане на военна помощ в Украйна. „Нека не забравяме, че те се разминаха напълно с очакванията на хората и нека не забравяме, че това е парламентът, който се саморазпусна от страх да формира правителство и да поеме отговорност“, каза още президентът.
„Що се касае до народните представители, които непрекъснато повтарят, че изпълняват волята на българския народ, нека не забравяме, че те се разминаха напълно с очакванията на българите“, посочи той. Според държавния глава 48-ото Народно събрание е саботирало правосъдната реформа и европейската ни интеграция, като не прие закони, които отваряха пътя на страната ни към Шенген и еврозоната.
По думите на Радев парламентът е взел съдбоносно решение без анализ и оценка на риска, не е приел и предложената от служебното правителство програма за реална модернизация на българската армия.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"