В нощта срещу 4 май украинската противовъздушна отбрана (ПВО) е свалила хиперзвуковата руска ракета "Кинжал", потвърди началникът на украинските ВВС Микола Олещук в своя канал в Telegram. Руските военни определяха този тип ракети като "безаналогови" и невъзможни за сваляне от ПВО.
Новината за свалянето на хиперзвуковата ракета преди ден съобщи изданието Defense Express, базирайки се на снимки от отломките, но тогава Киев не потвърди инфорамацията. В нощта срещу 4 май властите в страната съобщиха за свалени множество дронове и балистична ракета, изпратени срещу украинската столица и Одеса. Тогава военновъздушните сили коментираха, че уточняват типа на ракетата.
Сега Олещук коментира още, че "Кинжал"-ът е свален със системата Patriot. Ракетата е изстреляна от самолет МиГ-31.
Украйна получи обещание за доставките на този тип системи в края на 2022 година. Заявките направиха САЩ, Нидерландия и Германия и официално Киев може да разчита на поне 4 такива системи. Доскоро обаче не беше ясно дали те вече са на територията на Украйна.
По време на своята визита в Нидерландия на 4 май украинският президент Володимир Зеленски коментира обаче, че системите Patriot вече са спасили живота на хиляди украинци. Нидерландия официално предостави две такива системи.
Експерти коментират, че свалянето на ракетата развенчава мита, че "Кинжал" е хиперзвукова ракета. Тя действително постига такава скорост, но не я поддържа непрекъснато, пише още Defense Express.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби


преди 3 години До: SporqZaKef кво надъхване маааа, *** скапана! Още на третия ден Киев беше превзет... а всичкото западно оръжие беше унищожено още докато го пренасяха, спиш ли тъъъпако дето коментираш само икономически новини ???... ще ви хване некой ишиас от толкова навеждане пред ниския извратеняк! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Надъхвайте се каквото се надъхвате, че време не остана. Блинкен вече гледа с едното око към Тайван и Южна Корея а ако контраофанзива няма скоро, чичо Риши Сунак ще ритне столчето на Зеленски :)) А като ви чета коментарите, не сте особени фенове на Арестович. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: aldy истина в това, което казваш, копейке! Ралистките удари са най-точните, най-дълбоките, най-красивите. След този удар, НАТО реши да се саморазпусне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Укрите правят ли разлика между Кинжал и Калибър ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: aldy... ти па 120м само ... новите опорки са 138м от днес ... отваряйте си вайбъра от копeйкин , синхронизирайте се своевременно ... даже може да добавяте , че е имало успешни изпитания , кинжал минал напреко през земното кълбо , излезнал от другата страна , завъртял няколко кръгчета над Белият дом , и се върнал незасечен ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: SnaGi... шебек с претенции за интелект , прехващачите PAC 2 на Patriot (с които се предполага че са въоръжени украинците) развиват м/у 5мах и 6мах . това гиперзвуково оръжие ли е или не е ?! прехващачите на THAAD развиват 8мах . това гиперзвуково оръжие ли е или не е ?! а нефелен ?! или щом не е направено да дрънне жилищен блок не се брои ?! а нефелен ?! що е то хиперзвукова скорост , а ?! по-зле от рашибозуците са само форумните им поклонници у нас ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: khao ... е какво по-икономическо от това ... :))) ... безаналогово е ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: SnaGi пропаднала ***, ти отново само икономичесси теми си коментирал :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години До: Siuuuuu, Вероятно защото Англосаксонците нямат и не могат да го преживеят. Тяхната програма са хиперзвукови ракети е пълен провал, а изхарчиха доста голям бюджет до сега. Да видим като падне зелената хартия с какво ще финансират толкова скъпи програми, като не произвеждат нищо освен услуги, за собствени нужди. БВП базиран на потребление на чужди стоки и услуги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Сетила се Мара да се побара. А когато им насвяткаха 6 парчета по дебелите кратуни в бункера на 120 метра под земята, та изтрепаха стотици отански и уркенски висши офисъри, колко "Кинжала" свалиха? И защо мълчат като бити *** за тоя случай? отговор Сигнализирай за неуместен коментар