Наргес Мохамади, иранска защитничка на правата на жените, която в момента е в затвора, спечели Нобеловата награда за мир за 2023 г., съобщава Ройтерс.
Като една от водещите активисти в защита на човешките права в Иран Мохамади води кампании за правата на жените и премахването на смъртното наказание.
Определяйки Мохамади като „борец за свобода“, ръководителят на Норвежкия Нобелов комитет започна речта си, като каза на фарси думите за "жена, живот, свобода" - един от лозунгите на мирните протести срещу иранското правителство.
„Норвежкият Нобелов комитет реши да присъди Нобеловата награда за мир за 2023 г. на Наргес Мохамади за нейната борба срещу потисничеството на жените в Иран и нейната борба за насърчаване на човешките права и свобода за всички“, каза Берит Райс-Андерсен.
В момента Мохамади излежава множество присъди в затвора Евин в Техеран, възлизащи на около 12 години лишаване от свобода, според правозащитната организация Front Line Defenders, един от многото периоди, в които тя е била задържана зад решетките.
Обвиненията включват разпространение на пропаганда срещу държавата.
Тя е заместник-ръководител на Defenders of Human Rights Center, неправителствена организация, ръководена от иранската адвокатка Ширин Ебади, носителката на Нобелова награда за мир за 2003 г.
Мохамади е 19-ата жена, спечелила 122-годишната награда и първата, откакто Мария Реса от Филипините спечели наградата през 2021 г. заедно с руснака Дмитрий Муратов.
Нобеловата награда за мир на стойност 11 млн. шведски крони, или около 1 млн. долара, ще бъде връчена в Осло на 10 декември, годишнината от смъртта на шведския индустриалец Алфред Нобел, който основава наградите чрез завещанието си от 1895 г.


Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
История за два пазарни балона, определящи трети
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Медведев: Русия ще спечели, каквото и да каже фон дер Лайен