Посланието с отстраняването на руския опозиционер Алексей Навални в навечерието на президентските избори в Русия е, че Путин няма съперници. Той ще си подпечата още един мандат, макар че това няма да промени неговата легитимност, тъй като е ясно, че ще управлява до края на живота си. Путин е изоставил демократичния театър, който разиграваше през 2008 г. - сега всички маски са паднали. Това заяви Пламен Димитров, Българско геополитическо дружество, в предаването „В развитие“ пред Bloomberg TV Bulgaria
Според него смъртта на Навални е съпоставима с руското нападение срещу Украйна. „Разликата е, че тогава ставаше въпрос за външнополитическа агресия, докато сега е по-скоро на вътрешнополитически терен от страна на Кремъл“, посочи гостът.
И допълни, че след това събитие е отрязан пътят на Путин за завръщане на геополитическата маса заедно със западните лидери.
„Ако събитията в Украйна бъдат уредени и някога се стигне до помирение между двете държави, то смъртта на Навални е морален казус и няма връщане назад. Това е, което прави Путин нежелан партньор – човек, на когото не си струва да се стисне ръката“, коментира събеседникът.
Димитров посочи, че малко са инструментите, които са останали за влияние на европейските лидери върху ситуацията вътре в Русия. След като отношенията бяха практически прекратени между ЕС и Русия с агресията срещу Украйна и наложените санкции срещу руската страна, остава единствено да бъдат осъждани актовете на насилие вътре в страната, отбеляза той.
Според Димитров неслучайно Навални се завърна доброволно в Русия от лечението си в Германия, макар да знаеше, че го очаква затвор. „Той беше наясно, че ако остане в Германия, изпада от политическата игра в Русия. Навални искаше да се утвърди като лидер на опозицията и да остане като основна алтернатива на Путин. Той обаче не очакваше, че ще бъде подложен на жестоки условия и още повече – фаталния край в затвора“, посочи анализаторът.
„Това, което наблюдаваме, е превръщането на Русия в една все по-свирепа диктатура, но не е възможно да се върне към времената на тоталитарен режим. След нападението срещу Украйна тече процес на вторично съсредоточаване на властта в ръцете на Путин“, коментира Димитров.
„С казуса с Навални става ясно, че не може и отвън да бъде атакуван властовият кръг в Кремъл. Не е изчезнала политическата борба в Русия, но тя се свежда до борба за влияние между това, което се нарича различните кръгове на влияние около Путин. И трябва да забравим твърденията, че Путин може да бъде свален – войната няма да завърши с неговото сваляне“, добави той.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 2 години До: Pomberto Аа, ама как така, нали според вас, ***, фашистите били в Украйна??? А сега за непфашистки маршове в пPaccия говорите? Нещо съвсем се оплетохте. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Малко предистория за Навални - той е съорганизатор на прословутите неофашистки Руски маршове, в които се събираха неонацисти с голи глави, крещящи анти-имигрантски и анти-чеченски лозунги? Самият Навални се описваше като националист, обявяваше Крим за руски, твърдеше, че Украйна, Беларус и Русия са едно цяло. Сравняваше чеченците и мюсюлманите с насекоми, настояваше да им се отнеме гражданството и да бъдат изгонени. Силно подкрепяше войните в Чечения. Беше против ЛГБТ общностите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Някои още помним сагата на Карлос Пучдемон - истински сърцат политик с кариера, зад когото застана като един народът на Каталуня и който демократично беше смазан от държавна и медийна репресия, а с него и опитът на каталунците за независимост. Било противоконституционно. Но превратът в Киев беше конституционен, а опитите на Навални да го възпроизведе в и Москва - свръхконституционни. Така медиите и чорбаджиите им си подреждат правдата и кривдата, а аббдалите им пригласят. Въпрос на акъл. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Диктатор с избори не се сваля - само бесилка на площада! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Западът владее медиите и от един дребен мошшеник произведе героична медийна фигура, а един истински герой като Асанж, който извади истински документи за държавни престъпления, беше унищожен и ще свърши като Навални, но в пълна медийна изолация. Навални размаха няколко фалшиви партенки за Путин и Западът го назначи за главен демократ в Русия. Нацистите в Киев убиха в затвора един американски блогър, журналист и режисьор, Тъкър Карлсън и Мъск писаха, но нито една медия не гъкна. Тва са фактите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години *Това е, което прави Путин нежелан партньор човек, на когото не си струва да се стисне ръката* - Алабала. Ако геополитическата рулетка се завърти така, че сегашната глутница западни *лидери* се почувства критично застрашена, ще направи опашка пред Кремъл - не е като да не сме го виждали това. Гаранция за липса на акъл е сляпата вяра в медиите, особено, когато реват в хор. Навални е продукт на западната медийна диктатура. Жалко за човека, но нямаше никакви реални политически позиции в Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Pombertoвие сте за мир, руZZКий мир?Искате да живеете в държава с ГУЛАГ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Lemon'sВместо да ми плямпаш стандартните западни простотии, те съветвам да попрочетеш и разгледаш старите интервюта на Навални и защо е бил изпратен в затвора първоначално, преди запада да го издигне на пиедестал :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Pomberto...Елементарно изказване не съм и очаквал нещо умно от вас.Сигурно ще кажеш същото и за Политковска, Немцов, Пригожин и всички останали паднали от прозорци, скали или от "случйни рашистки" събития. И помни един диктатор винаги се чувства застрашен, чети повече история. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Путин никога не се е чувствал застрашен от крайния неонацист Навални. Единствено запада имаше интерес Навални да умре в руски затвор. Българското геополитическо дружество ни е с интелектуалния капацитет на Мис Силикон... отговор Сигнализирай за неуместен коментар