Засичането на дронове през нощта на германското летище в Мюнхен доведе до отмяна и пренасочване на десетки полети в навечерието на официален празник, оставяйки близо 3000 пътници блокирани и карайки политиците да призоват за по-твърд отговор на заплахите от дронове, включително възможност за свалянето им, пише Ройтерс.
Нарушаването на дейността на летището в Мюнхен беше поредният от серията подобни инциденти, които разтърсиха европейската авиация, като засилиха опасенията от хибридни атаки срещу европейските съюзници на Украйна, вероятно ръководени от Русия. Кремъл отрече да е замесен в инцидентите.
Летището съобщи, че засичането на редица дронове късно в четвъртък е принудило контрола на въздушното движение да спре работа, което доведе до отмяната на 17 полета и наруши пътуването на близо 3000 души, на които бяха предоставени полеви легла, одеяла и храна. Други 15 пристигащи полета бяха пренасочени в региона.
„Нашата полиция трябва да получи правомощия да сваля дронове“, заяви Маркус Зьодер, премиер на Бавария, на която Мюнхен е главен град. „Нуждаем се от суверенитет над въздушното си пространство“, допълни той пред германския вестник Bild.
Държавната телевизия BR съобщи, че местната и националната полиция разследват инцидента.
Дроновете бяха забелязани късно вечерта над летището, съобщи говорител на полицията пред Bild. Но тъй като било тъмно, не било възможно да се определят размерите и видът на дроновете, допълни той.
Инцидентите с дроновете се случват след нарушения на въздушното пространство в Европа миналата седмица, които временно затвориха летища в Дания и Норвегия. Това накара лидерите на ЕС на среща на върха в Копенхаген да подкрепят планове за подсилване на отбраната на блока с антидронови мерки.
„Европа трябва да е в състояние да се защити“, заяви датският премиер Мете Фредериксен след срещата. Нейният министър на отбраната говори в петък сутринта за руска „хибридна война срещу НАТО и Запада“.
Властите не са обвинили публично никого за инцидента в Мюнхен, но някои европейски официални представители предположиха, че Русия стои зад други нарушения на въздушното пространство през последно време.
„Русия се опитва да ни тества. Но Русия се опитва също да сее раздор и тревога в нашите общества“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в сряда.
Вътрешният министър Александър Добринд, който вече планира законодателство, което позволява на въоръжените сили да свалят дронове, заяви, че са необходими още средства, както и проучвания на начини за противодействие на заплахата от дронове.
„Надпреварата между заплахата от дронове и защитата от дронове става все по-ожесточена“, допълни той пред Bild.
Нарушаването на дейността на летището в Мюнхен допълнително утежни вече напрегнатата седмица за града, след като популярният Октоберфест временно беше спрян поради бомбена заплаха и отделно откриване на експлозиви в жилищна сграда в северната част на града.
Петък е Денят на германското обединение, който е официален празник.


Район Одесос - Варна с благодарност към заведенията, които за своя сметка почистиха кслед празника на града
Паламудът заля турските пазари, 400-грамова риба е едва 1,81 евро, а в България - 12 евро на кг
Дара е изведена с полиция след концерта по случай Деня на Варна ВИДЕО
Екоактивисти: Имаме само едно Черно море и трябва да го защитим
Спасиха българка с падълборд на Халкидики, после я глобиха
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
Колко социализъм е готова да поеме Америка?
Частните библиотеки помагат на индийците да утолят жаждата си за четене
Инфлационният парадокс на Япония създава печеливши и губещи
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Жегата и ниското ниво на Дунав удариха по електромобилите
Дуа Липа препоръча на феновете си Георги Господинов
Ултраси на "Ботев" и "Локо Пловдив" са сред арестуваните неонацисти в Пловдив
3-те редки космически събития преди декември 2026-а и как те ще повлияят на зодиите?
На ресторант в Пловдив: Седем рибки сафрид за 7,10 евро, пет пилешки сърчица за 8,75 евро
Путин лично отстранил анти-военната партия "Яблоко" от изборите за Държавната дума