Френските търговци на дребно ще трябва да уведомяват потребителите, когато продуктите са били намалени по размер без съответно понижение на цените като част от усилията за борба с т.нар. шринкфлация, обяви финансовото министерство в сряда.
Шринкфлацията се превърне в проблем както за потребителите, така и за правителствата, докато домакинствата изпитват трудности да се справят с намаляващата покупателна способност на фона на ускоряващата се инфлация през последните години.
От юли френските супермаркети ще трябва да обявяват в продължение на два месеца, когато храни и други популярни потребителски стоки като прахове за пране са били намалени по размер, което реално води до покачване на цената на стоката, заяви министерството.
„Шринкфлацията е ограбване, слагайки край на това. Искам да възстановя доверието на потребителите, а доверието върви ръка за ръка с прозрачността“, казва финансовият министър Брюно льо Мер в изявление.
Цените на храните се превърнаха в основен политически въпрос във Франция миналата година, след като инфлацията при храните достигна рекордните 16% след годишните преговори по цените между доставчици и търговци на дребно.
В отговор правителството прие закон да изтегли преговорите за тази година и оказва натиск върху компаниите да ограничат скоковете на цените.
Веригата супермаркети Carrefour доброволно сложи предупреждения за цените на някои продукти миналия септември, за да окаже натиск върху големите производители на потребителски стоки като Nestle, PepsiCo и Unilever преди годишните преговори за цените.


Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут