IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

До месец трябва да започне работата по санирането на 756 блока от първия етап на ПВУ

638 проекта вече са със сключени договори, а 118 са в процедура по подписване, съобщи заместник-регионалният министър Дора Янкова

14:39 | 02.04.25 г.
Снимка: Ралица Белчева, БГНЕС
Снимка: Ралица Белчева, БГНЕС

До месец трябва да започне активна работа по санирането на блоковете, одобрени по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), които са общо 756. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова на среща с председателя на УС на Камарата на строителите в България (КСБ) Илиян Терзиев и членове на ръководството на камарата.

На нея бе обсъден ходът на изпълнение на процедурите за енергийна ефективност на жилища, финансирани от ПВУ, съобщава пресцентърът на МРРБ.

Приоритетът в момента е общините да изберат изпълнители и строителите да започнат работа, каза Янкова.

Тя съобщи, че 638 проекта вече са със сключени договори, а 118 са в процедура по подписване. В момента върви активен диалог с общините за приключване на обществените поръчки и започване на строителния процес, тъй като до 30 юни 2026 г. строителните дейности трябва да приключат и да бъдат отчетени.

Янкова предложи на срещите с кметовете да участват и представители на КСБ за синхронизиране на работата по процедурите, които трябва да предприемат двете страни.

Тя съобщи, че тъй като има много мобилизирана енергия сред сдруженията на собствениците и общините и над 800 жилищни сгради са с подготвени документи за саниране, те ще могат да участват по втората национална програма за енергийна ефективност, за която са осигурени средства до 2030 г.

От Камарата на строителите увериха Янкова, че строителните фирми и доставчиците имат готовност за включване в процеса и че могат веднага да започнат работа, като препоръчаха някои бързи законодателни промени, които да облекчат работата на общините и на изпълнителите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:39 | 02.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още