IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Финансовият министър потвърди пред съда интереса на държавата към 29% от Пловдивския панаир

Гълъб Донев е потвърдил действията на икономическия министър пред съда досега, с което делото за акциите, за които се бори бизнесменът Георги Гергов, ще може да продължи

18:21 | 17.08.26 г.
Снимка: Международен панаир Пловдив
Снимка: Международен панаир Пловдив

Министърът на финансите Гълъб Донев e потвърдил пред Върховния касационен съд (ВКС) всички процесуални действия, извършени досега от министъра на икономиката и индустрията по делото за 29% от капитала на „Международен панаир Пловдив“ АД.

Така държавата отстранява процесуалния проблем, заради който делото беше оставено без движение, и запазва възможността си да защитава претенцията за спорния дял.

„Със заявление от 17.08.2026 г. до Върховния касационен съд министърът на финансите, като представител на държавата на основание чл. 31, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс, потвърди в защита на държавния интерес всички процесуални действия, извършени от министъра на икономиката и индустрията, по делото за установяване на факта, че държавата има качеството на акционер – носител на правата върху 29% от капитала на „Международен панаир Пловдив“ АД“, посочва се в съобщение на Министерството на финансите, изпратено до медиите.

Повече подробности по действията на финансовия министър не се посочват.

Ходът на финансовия министър беше очакван, след като ВКС се произнесе по въпроса кой има право да представлява държавата по делото за спорен дял от панаира. С определение от 29 юли 2026 г. върховният съд посочва, че съгласно Гражданския процесуален кодекс (ГПК) държавата се представлява от министъра на финансите, освен ако закон не предвижда друго, а не от министъра на икономиката. Сега съдът може да продължи с разглеждането по същество.

Държавата още не си е върнала акциите от Панаира

Подаденото пред съда потвърждение не означава, че държавата си е върнала 29-те процента в Международния панаир, а удостоверява действията, предприети от икономическия министър досега, за да може делото във ВКС да продължи.

Ако финансовият министър не беше потвърдил тези действия в дадения от съда срок, съществуваше риск делото да бъде блокирано поради липса на надлежно процесуално представителство на държавата.

Делото цели да установи, че държавата има качеството на акционер и е носител на правата върху 29% от капитала на „Международен панаир Пловдив“. То е заведено през 2023 г., когато министър на икономиката беше Богдан Богданов от кабинета на Николай Денков и Мария Габриел.

Какво иска държавата от съда

Държавата претендира, че е акционер и носител на правата върху пакета акции.

През 2016 г. държавата, по време на правителството на Бойко Борисов, прехвърли на Община Варна 29% от акциите на Панаира уж като част от политиката за прехвърляне на държавни активи към общините и с мотив Варна да ползва опита на Пловдив, за да развива изложбена дейност.

По-малък дял - близо 21% от държавните акции, получи Община Пловдив.

През 2017 г. Общинският съвет във Варна решава да върне акциите на държавата. Това обаче не се случва, а няколко години по-късно общинските съветници приемат ново решение – да апортират пакета в „Пълдин Туринвест“, дружество на бизнесмена Георги Гергов, който контролира значителна част от панаира.

Гергов придобива контролен дял, след като през 2006 г., по време на управлението на Тройната коалиция (БСП, НДСВ и ДПС) панаирът беше изваден от забранителния списък за приватизация. Правителството на Сергей Станишев одобрява стратегия за развитие на панаира с участие на честен капитал и така в него влизат Община Пловдив и частен инвеститор – „Пълдин Туринвест“ на Гергов. Впоследствие частното дружество значително увеличава дела си в панаира.

Идеята на Община Варна е с прехвърлянето на акциите на фирмата да придобие терен на централна локация в града, който е собственост на фирма на Гергов. През 2018 г. държавата отпуска на местната администрация 43 млн. лева за придобиването на терена, известен като „Дупката“.

През 2023 г. държавата, в лицето на тогавашния икономически министър Богданов, заведе дело, за да докаже, че е собственик на този пакет акции, а съдът допусна запор върху дела, за да не се прехвърля към дружеството на Гергов. Тезата на Богданов е, че Община Варна не е била собственик на 29-те процента, за да ги апортира в „Пълдин Туринвест“, тъй като години преди това има гласувано решение за възстановяването на акциите на държавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:21 | 17.08.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още