Европейските акции затвориха с леко повишение в сряда заради коментарите на представител на ръководството на американския Федерален резерв, които разколебават инвеститорите.
Индексът Stoxx 600 приключи сесията с ръст от 0,16% до 432,05 пункта. В Германия DAX се повиши с 0,2%, а във Франция CAC40 добави 0,39% до 6 386,76 пункта. Във Великобритания FTSE100 спадна с 0,22% до 7 471,51 пункта, а в Испания IBEX35 изтри 0,33% до 8 199,4 пункта.
От секторите, включени в Stoxx 600, акциите на компаниите за потребителски стоки поскъпнаха средно с 1,2%, докато книжата на компаниите от минното дело поевтиняха средно с 1,8%.
Британската IT компания Aveva повиши пазарната си оценка с 27%, след като френският индустриален конгломерат Schneider заяви, че обмисля пълно изкупуване.
Междувременно шведската охранителна компания Securitas изтри 6% от цената на акциите си – най-силният спад от индекса Stoxx 600, след публикуването на финансовите ѝ резултати.
Президентът на Федералния резерв на Минеаполис Нийл Кашкари потвърди във вторник ангажимента на централната банка на САЩ да постави инфлацията под контрол чрез затягане на паричната политика. По думите му, неговият най-голям страх е, че устойчивостта на ценовия натиск е подценена.
Пазарите се подготвят за дългоочакваната реч на председателя на Фед Джеръм Пауъл в петък по време на годишния икономически симпозиум в Джаксън Хоул, Уайоминг. Очакванията са той да подскаже как ще продължи затягането на паричната политика в САЩ.
Акциите в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха посока в сряда, след като Dow Jones Industrial Average и S&P 500 отчетоха трети пореден ден на загуби в предишната сесия.
Инвеститорите ще се фокусират и върху протоколите на Европейската централна банка за последните дискусии по паричната политика, които трябва да бъдат публикувани в сряда.


От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Слънчево време над по-голямата част от страната днес
Днес има ден на отворените врати за спортната колекция в Юнашкия салон във Варна
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Докога САЩ могат да спасяват положението с петролните доставки?
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив
DARA ще пее под №12 на финала на "Евровизия" утре
Летището в Хелзинки спря работа за три часа поради заплаха от дронове
Двама нови депутати от "Прогресивна България" положиха клетва