Американските индекси приключиха с ръстове една доста нестабилна сесия, в която инвеститорите се опитваха да намерят опора след най-големия еднодневен спад от повече от две години.
Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,1% до 31 135,09 пункта. По-широкият индекс S&P500 добави 0,34% до 3 946,01 пункта, а технологичният индекс Nasdaq нарасна с 0,74% до 11 719,68 пункта.
Moderna беше една от най-добре представящите се акции в Nasdaq, със скок от над 6%. Книжата на Tesla поскъпнаха с 3,6%, а на Apple – с 1%.
Скромното възстановяване е след масираните разпродажби на акции от вторник, когато Dow потъна с повече от 1200 пункта, или близо 4%, а S&P 500 изтри 4,3%. Nasdaq Composite падна с 5,2%.
Спадът беше предизвикан от доклада за инфлацията в САЩ, който показва, че общият индекс на потребителските цени нараства с 0,1% на месечна база въпреки спада в цените на газа. Това предизвиква опасения, че Федералният резерв може да стане по-агресивен с вдигането на лихвите, отколкото пазарите очакват, за да укроти инфлацията.
„Разпродажбата във вторник е напомняне, че устойчиво възстановяване на пазарите ще изисква ясни доказателства, че инфлацията е в низходяща тенденция. С повишената макроикономическа и политическа несигурност очакваме пазарите да останат нестабилни през следващите месеци“, коментира Марк Хефел от UBS Global Wealth Management в бележка до клиентите на компанията.
Всички 30 сектора в индексите Dow и S&P 500 завършиха сесията с понижения. Най-сериозно понижение беше отчетено в сектора на комуникационните услуги – 5,6%, заради спадовете при големите технологични акции. Пазарната оценка на Netflix и Meta Platforms например се понижи със, съответно, 7,8% и 9,4%.
Същевременно цените на петрола поскъпнаха с около 2% в сряда, като се възстановиха от достигнатите в предходния ден спадове. Сортът Брент поскъпна с 1,61 долара, или 1,8%, до 94,78 долара за барел, а американският сорт WTI – с 1,89 долара, или 2,1%, до 89,2 долара за барел.


Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Издигнаха къщички и палатки за протестиращите фермери край Промахон-Кулата
Тръмп е разтревожен от посещението на Путин в Индия
Патриарх Даниил отказа на краля на Йордания да участва в религиозен форум
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски