Цената на петрола се покачва в петък, но въпреки това суровината се насочва към отбелязването на седмичен спад, докато опасенията за следващите ходове на Федералния резерв на САЩ отново вземат превес над факторите, влияещи на пазарните нагласи, пише Bloomberg.
Световният бенчмарк Брент поскъпва с 0,31%, или 0,29 долара, до 94,86 долара за барел.
Цената на американския сорт West Texas Intermediate (WTI) се увеличава с 0,37%, или 0,33 долара, до 89,44 долара за барел.
За седмицата и двата сорта поевтиняват с по около 3 на сто.
Данните за потребителската инфлация в САЩ в четвъртък подсилиха очакванията, че Фед ще продължи с агресивните си ходове в оставащите си две заседания тази година, а това ще забави икономическия растеж и потенциално потреблението на енергия.
Фактор за представянето на петрола са и строгите противоепидемични мерки в Китай - най-големият вносител на петрол в света - където броят на новозаразените с коронавирус остава устойчиво висок тази седмица, включително в Шанхай.
Миналата седмица цената на "черното злато" се покачи рязко, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, носещи общото название ОПЕК+, намали добива. Международната агенция по енергетика предупреди, че решението носи риска от покачване на цените, а това може да предизвика рецесия в световната икономика.
Ходът на картела разгневи администрацията на американския президент Джо Байдън, от която разкритикуваха ролята на Саудитска Арабия и посочиха, че така паричните потоци ще продължат да текат към Русия в подкрепа на инвазията на Москва в Украйна. Байдън заяви, че ще обяви нови мерки следващата седмица за справяне с високите цени на бензина в САЩ.
"В краткосрочен план макрокартината и възможните ходове на САЩ - допълнително освобождаване от запасите в стратегическия резерв на петрол - да опитат да се противопоставят на намаления добив от ОПЕК+ може да доведе до допълнителен низходящ натиск върху цените на петрола", каза Уорън Патерсън, ръководител по суровинни стратегии в ING Groep NV. "В средно- до дългосрочен план обаче пазарът изглежда все по-затегнат, което предполага, че цените би трябвало да се покачат", допълни Патерсън.
*Към 09:44 ч. българско време


Варна посреща един от символите на обединена Европа
Редица райони на Варна са без вода в петък
4 разследвания за пласиране на фентанил са започнати във Варна само през юли
Петролът поскъпва заради опасенията от ограничителни мерки в Ормузкия проток
134 пожара са ликвидирани за последното денонощие в страната
Тръмп наложи ценови прагове и мита върху полисилиция и неговите производни
България стана батерията на Източна Европа, износът на ток е рекорден
Ранният старт на работния ден спасява от трудови злополуки в жегите
ФИФА иска да запази доходоносните почивки за хидратация на следващото Световно
Борсово търгуваните фондове с ливъридж трябва да бъдат обуздани
Французин записа антирекорд - 566 глоби за паркиране
Най-добрият V6 в света? Тествахме новите GranTurismo и GranCabrio
Toyota удвоява инвестициите си в хибриди
Пет слаби места при Mazda6 на старо
Защо режим „P“ не замества ръчната спирачка
АЕЦ "Козлодуй" генерира малка печалба въпреки стратегическото си значение
Божанов предлага създаване на Агенция за киберсигурност
Пореден джигит: Джип в насрещна аварийна лента на АМ "Тракия" ВИДЕО
Човешка намеса е една от версиите за пожара на АМ “Тракия”
Самолет не успя да излети от Солун заради птица в двигателя