Основните щатски индекси започват възходящо сесията в петък, а Wall Street приключва силна седмица, след като инвеститорите получиха паузата в повишаването на лихвите от Федералния резерв, на която се надяваха, и бяха насърчени от данните за инфлацията, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 14,47 пункта и достига ниво от 34 422,22 пункта. Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 0,18% до ниво от 4433,79 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite напредва с 0,03% до 13 785,65 пункта.
S&P 500 се повишава с 3% от началото на седмицата, което е най-доброто му представяне от март насам. Това ще бъде пета поредна положителна седмица за индекса - първата подобна поредица от ноември 2021 г.
Nasdaq прибавя 4% от началото на седмицата и също се насочва към най-добрата си седмица от март насам. Това ще бъде осма поредна седмица на повишение на технологичния показател, най-дългата печеливша серия от 2019 г. насам.
S&P 500 и Nasdaq са на най-високите си нива от април 2022 г.
Dow напредва с 2% за седмицата, трета поредна положителна седмица за индекса на сините чипове.
В макроикономически план Федералният резерв даде на инвеститорите това, което искаха тази седмица, след като остави непроменени лихвените проценти в сряда след десет поредни повишения. Макар че централната банка сигнализира за още две повишения тази година, много трейдъри и икономисти на Wall Street считат, че Фед може да е близо до края на затягането на паричната политика. По-рано през седмицата индексът на потребителските цени през май достигна най-ниското си ниво от две години насам.
Книжата на Adobe поскъпват с над 2% след силни резултати и оптимистични очаквания. Така тя се превърна в поредната технологична компания, която постига рали. Nvidia е нагоре с 12% за седмицата, които се прибавят към ръста ѝ със 196% от началото на годината. Цената на акциите на Microsoft се повиши с над 6% тази седмица и достигна рекорд в четвъртък. Първоначално технологичните акции пострадаха най-тежко, когато Фед започна кампанията си за повишаване на лихвите.
Очакванията за инфлацията през юни намаляха, като едногодишните допускания за ценовия натиск спадат до 3,3% спрямо 4,2% през май. Показателят в допитването на Мичиганския университет достигна 63,9 пункта, което е над очакванията на Dow Jones за 60,2 пункта.
Петъчната сесия вероятно ще бъде волатилна заради тримесечното ребалансиране на някои индекси и изтичането на някои опции. Това може да доведе до ръст на пазарната волатилност и на изтъргуваните обеми.
Сесията в петък е и последната преди дълъг уикенд, пазарът ще остане затворен в понеделник заради празника Juneteenth, отбелязващ края на робството в САЩ.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа нараства до съответно 3,765% и 3,853%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, прибавя 0,24% до ниво от 102,36 пункта. Еврото се разменя за 1,093 долара, а паундът поскъпва до 1,282 долара. Спрямо йената щатските пари прибавят 0,96% до 141,61 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола се стабилизира и се насочва към седмичен ръст. Фючърсите върху международни бенчмарк Брент поскъпват с 4 цента до 75,71 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавят също 4 цента до 70,66 долара за барел.
Американските фючърси върху златото са нагоре с 0,4% до 1978,20 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 18 ч. българско време.


Варна посреща един от символите на обединена Европа
Редица райони на Варна са без вода в петък
4 разследвания за пласиране на фентанил са започнати във Варна само през юли
Петролът поскъпва заради опасенията от ограничителни мерки в Ормузкия проток
134 пожара са ликвидирани за последното денонощие в страната
Тръмп наложи ценови прагове и мита върху полисилиция и неговите производни
България стана батерията на Източна Европа, износът на ток е рекорден
Ранният старт на работния ден спасява от трудови злополуки в жегите
ФИФА иска да запази доходоносните почивки за хидратация на следващото Световно
Борсово търгуваните фондове с ливъридж трябва да бъдат обуздани
Французин записа антирекорд - 566 глоби за паркиране
Най-добрият V6 в света? Тествахме новите GranTurismo и GranCabrio
Toyota удвоява инвестициите си в хибриди
Пет слаби места при Mazda6 на старо
Защо режим „P“ не замества ръчната спирачка
АЕЦ "Козлодуй" генерира малка печалба въпреки стратегическото си значение
Божанов предлага създаване на Агенция за киберсигурност
Пореден джигит: Джип в насрещна аварийна лента на АМ "Тракия" ВИДЕО
Човешка намеса е една от версиите за пожара на АМ “Тракия”
Самолет не успя да излети от Солун заради птица в двигателя