Основните европейски борсови индекси приключиха последната сесия от седмицата без единна посока, докато инвеститорите оценяват бъдещите ефекти от решението на Федералния резерв на САЩ да запази лихвите непроменени в сряда.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,17 на сто до 444,24 пункта.
Британският измерител FTSE отчете спад от 0,39 на сто до 7417,73 пункта.
Германският показател DAX записа ръст от 0,3% до 15 189,25 пункта.
Френският индекс CAC се понижи с 0,19% до 7047,5 пункта.
В сряда вечерта Фед запази непроменена основната си лихва в сряда, но остави вратата отворена за ново повишаване в съобщение, в което призна изненадващата сила на американската икономика, но също така отбеляза по-затегнатите условия за финансиране за бизнеса и домакинствата.
„Икономическата активност се разшири със силен темп през третото тримесечие“, съобщи американската централна банка след двудневното си заседание, на което ръководителите приеха единодушно да оставят основната лихва непроменена в диапазона 5,25%-5,50%, в който се намира от юли.
Основните европейски борсови индекси в края на редовната търговия на 3 ноември.
Пазарите реагираха и на коментарите на Изабел Шнабел, член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), която каза, че е възможно допълнително увеличение на лихвите в борбата на регулатора с инфлацията. „След дългия период на висока инфлация инфлационните очаквания са нестабилни и нови сътресения, свързани с предлагането, могат да ги влошат допълнително, застрашавайки инфлационната стабилност в средносрочен план", заяви тя по време на реч в четвъртък в Сейнт Луис. „Това също означава, че не можем да заявим, че сме приключили с лихвените повишения”.
Във фокуса на трейдърите попаднаха и новите данни за пазара на труда в САЩ, където темпът на наемане на нови работници се забавя през октомври, а нивото на безработица се е повишило до почти двугодишен връх от 3,9%, което показва, че силното търсене на работници от работодателите започва да отслабва.
При индивидуалните акции книжата на Adecco поскъпнаха с около 12%, след като базираната в Швейцария компания надмина прогнозите със своя тримесечен отчет.
Цената на акциите на Lufthansa се повиши със 7,2%, докато книжата на телекома BT записаха ценови ръст от 5,3 на сто.


Горивата може да поскъпнат до дни, недостиг не се очаква
Петър Витанов за Киевската декларация: Нормално е дипломацията да е многопластова
„Изкусително“: Стефан Хаджи-Николов открива изложба във Варна
Пешеходец загина при инцидент на пътя Варна - Бургас
Костадинов: Лупингите на Радев за Украйна предизвикват насмешка и презрение
САЩ въвеждат 25% мита върху част от бразилския внос от 22 юли
Мерц втвърдява позицията си спрямо Китай
Матюс: Уорш постигна голям политически удар
Матюс: Зависи от волатилността на инфлацията, не от размера й
Бежовата книга показа лек до умерен ръст в САЩ
Xiaomi направи хибрид, които се сравнява с електромобил
Шефът на Toyota призова японските марки към обединение
Новата цел на крадците оставя щети по колата за хиляди евро
Какви са плановете на XPeng за България?
Как така Honda Jazz струва само 11 500 евро в Япония?
От Тръмп на сцената до музика и премиери: "Арт Поток" 2026 стартира
България в тройката в ЕС с най-кратък очакван трудов живот
Омбудсманът иска "Топлофикация София" да отчете правилно дните без топла вода
Нина Добрев с ново гадже, той е модел