Цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари се покачват през седмицата, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ), цитирани от БТА.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител - бел. ред.) на хлебната пшеница в Чикаго се увеличава с 6 долара до 258 долара за тон. Във Франция се качва с 4 евро до 233 евро за тон, а в Украйна - с 4 долара до 194 долара за тон. В Русия цената се увеличава с 30 долара до 260 долара за тон.
Цената на царевицата в САЩ пада с 6 долара през седмицата до 212 долара за тон, а във Франция се увеличава с 9 евро до 200 евро за тон. В Русия котировките остават без промяна от 228 долара за тон.
Цената на ечемика във Франция се понижава с 2 евро и се продава на 202 евро за тон. Рапицата на борсата Euronext поевтинява с 3,25 евро до 432,50 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам се качват с 15 долара до 940 долара за тон. Рафинираната захар с доставка през декември също се качва с 11,60 долара, достигайки до 756,60 долара за тон на борсата в Лондон.
На Софийската стокова борса през седмицата котировките „продава“ за хлебна пшеница са на 479 лева за тон, купувачите обаче не са готови да плащат повече от 300 лева за тон, доставено до купувач (DAP). Царевица от място се предлага на 450 лева за тон. Маслодаен слънчоглед от място се продава на 740 лева за тон, като търсенето започва от 660 лева за тон. Всички цени са без ДДС.
На ССБ продължава предлагането на бяло брашно на начални цени от 890 лева за тон и на бяла рафинирана захар на 1940 лева за тон, както и на олио в бутилки на 1,95 лева за литър. Има и предлагане на жълт грах на начални цени от 1200 лева за тон, без ДДС и на зрял фасул на 2000 лева за тон.
През седмицата на ССБ имаше сделки за сол за посипване на пътища на 178 лв./тон и за пелети на 650 лв./тон. Бензин А95Н се реализира от 2116,67 до 2366,67 лв./хил.л. Продадоха се и дизелово гориво Б6 от 2283,33 до 2408,33 лв./хил.л, газьол за промишлени и комунални цели - от 2203,14 до 2560,94 лв./хил.л и газ пропан бутан на 991,67 - 1033,33 лв./хил.л. Имаше и сделки за спирачна течност на 12 566,66 лв./хил.л, антифриз на 4475 лв./хил.л и литиева грес, която се изкупи на 7,26 лв./кг.


Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Черен ден! Катастрофа взе три жертви край Търговище
Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Сарвагя Сингх Кушваха - тригодишното дете чудо в шаха
Травис Келси и Тейлър Суифт никога не са се карали
Най-хитовите маникюри за декември
Дългата история на Русия в нарушаването на споразумения
Провериха критични участъци при водосбора на река Струма и река Конска