Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX достигна нов 15-годишен връх в сесията, подкрепен от акциите на „Шелли груп“.
Бенчмаркът добави 0,36% в днешната сесия до 759,25 пункта, което е най-високо ниво от 2 октомври 2008 г. (781,48 пункта), след като акциите на „Шелли груп“ поскъпнаха с 4,9%.
Още три акции от индекса затвориха с ръстове – „ЕЛАНА Агрокредит“ с 2,97%, БФБ-София с 0,46% и „Доверие Обединен Холдинг“ с 0,24%.
Най-търгуваната акция в сесията е „Софарма“ с 55 сделки. Фармацевтичната компания обяви обратно изкупуване – 200 хил. акции при цена от 6,1 лева на акция – колкото е последната цена в сесията. Обратното изкупуване се предвижда да се проведе на 8 декември, а лицензиран инвестиционен посредник, на когото е дадена поръчката за изкупуване, е „Първа Финансова Брокерска Къща“ ООД. Акцията поевтиня с 1,93% за деня, като е втората най-губеща от индекса.
Най-губещата акция от индекса е „Неохим“ със спад от 5,11%, след като дружеството обяви, че от 31 декември започва да спира производствените инсталации на цеховете. Към 2 януари 2024 г. цеховете в дружеството ще бъдат напълно спрени за извършване на задължителни периодични технически прегледи и изпитване на съоръжения, работещи под налягане, както и за планови ремонти, посочва се в съобщение на дружеството, публикувано на сайта x3news.com.
Готовност за възобновяване на производствената дейност на инсталацията за производство на амониев нитрат дружеството посочва, че ще има към края на февруари следващата година, уточняват от компанията.
Акциите на „Неохим“ се нареждат в топ пет на най-губещите акции в сесията.
Същевременно индексът на 40-те най-ликвидни компании BGBX40 спадна с 0,8% до 156,83 пункта. Най-губещите акции от бенчмарка са „Зърнени храни България“ със спад от 5,43%, „Неохим“, „Алкомет“ с 2,86%, „Корадо-България“ с 2,8%. Най-печелившите са „Спиди“ с 5,34%, „Шелли груп“, „Стара планина холд“ с 4,04%, „ЕЛАНА Агрокредит“, „Браво Пропърти Фонд“ с 1,96% и др.
Индексът beamX отново отчита спад – с 0,47% до 98,44 пункта. „Биодит“ и „Смарт Органик“ са губещите акции в сесията със спад от, съответно, 2,11% и 1,96%, а „Дронамикс Кепитъл“ е печелившата с ръст от 0,34%.
Сред най-ликвидните акции в сесията се наредиха тези на „Доверие Обединен Холдинг“ с 47 сделки, „Шелли груп“ с 38 сделки, „Асенова Крепост“ с 35 сделки, „Софарма трейдинг“ със 17 сделки.


Тежка катастрофа с три жертви, сред които и дете
Илиан Илиев: Опитахме всичко през второто полувреме
Гьоко Хаджиевски: Тактическата ни дисциплина беше от ключово значение за победата
Димитър Стоянов: Не очакваме атака от Иран срещу България
Спартак спечели с 3:0 дербито на Варна
Български стартъп прави революция в домашните ремонти чрез AI
Арабските държави се готвят за планина от дълг, за да заобиколят Ормузкия проток
Европа си правеше сметките за евтин газ за зимата, но избухна борба за доставки
Тайван ще ограничи интернет, за да симулира война с Китай
Фирмите за дронове търсят как да преодолеят GPS заглушаването във военни зони
Непознатата Гърция 4: Воница и Нафпактос
Застрахователите приключват с изхвърляне на фарове заради спукано стъкло
Яхтата на Зукърбърг шокира със сметка за бензин и с вредни емисии
100 000 собственици избраха 10-те най-надеждни коли на пазара
Разработка на Toyota премахва един от проблемите на хибрида
Бранденбургската врата грейна в цветовете на дъгата
Погачар спечели за пети път "Тур дьо Франс"
Денят започва с дъжд и завършва с жега