Цената на петрола се понижава в сряда, тъй като увеличаването на запасите в САЩ и намаляването на опасенията за доставките от Либия натежаха върху цените. Все пак спадът е ограничен от потенциалните мита на Вашингтон върху канадския и мексиканския внос, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 0,18%, до 77,35 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) – с 0,8%, до 73,71 долара за барел.
„Докато пазарите се справят с натиска от страна на търсенето, облекчаването на обстановката от страна на предлагането също натежава над цените на петрола“, коментира Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
„Пазарите са подложени на натиск заради с плановете на американския президент Доналд Тръмп да увеличи производството на петрол в САЩ и очакват допълнителна яснота относно енергийните политики на Вашингтон“, добави тя.
Държавният глава започна втория си мандат миналата седмица, като издаде няколко указа за облекчаване на издаването на разрешителни за енергийна инфраструктура и за увеличаване на вече рекордния добив на нефт и газ.
Запасите от суров петрол и бензин в САЩ са се увеличили през миналата седмица, докато тези от дестилати са намалели, съобщиха пазарни източници във вторник, позовавайки се на данни на Американския петролен институт.
Администрацията за енергийна информация (EIA), статистическото звено на Министерството на енергетиката на САЩ, ще публикува официалните седмични данни по-късно в сряда.
Разрешаването на проблемите с доставките от Либия също увеличи натиска върху продажбите, посочи Чийоки Чен, главен анализатор в Sunward Trading.
Във вторник Белият дом съобщи, че президентът Тръмп все още планира да наложи 25% мита за Канада и Мексико от събота. Все още не е ясно как евентуалните налози биха могли да се отразят на вноса на петрол в САЩ от тези страни. По данни на EIA през 2023 г. Канада е доставила 3,9 млн. барела петрол на ден в САЩ, което представлява приблизително половината от общия внос за годината, докато Мексико е доставила 733 хил. барела на ден.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.


Над 12 000 именици във Варна празнуват на Никулден
Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Новата стратегия за сигурност на Тръмп атакува съюзниците, а не враговете на САЩ
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Николай Денков за счупеното доверие: Този начин на управление трябва да бъде наказан
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев