Борсовата сесия на Wall Street започва с понижения във вторник, докато инвеститорите очакват изслушването на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл пред Конгреса и оценяват рисковете от евентуална ескалация на напрежението в световната търговия, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones губи 104 пункта, или 0,2%, от стойността си. Широкият пазарен показател S&P 500 също се понижава с 0,2%, както и технологичният измерирел Nasdaq Composite.
Ръководителят на централната банка първо ще направи обръщение към Банковата комисия на Сената във вторник, последвано от изява на следващия ден пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите.
Пауъл ще говори ден след като президентът Доналд Тръмп повиши значително митата върху вноса на стомана и алуминий до 25% „без изключения и освобождения“ в ход, който цели да помогне на изпитващите затруднения промишлени отрасли. Европейският съюз (ЕС) отговори, като съобщи, че ще отвърне със собствени налози, ако Вашингтон наложи мита върху стоки от блока.
„Не само че е трудно да се оцени истинското въздействие на вече обявените нови мита, но е още по-трудно да се прогнозират последиците от това какви допълнителни налози може да бъдат наложени в близко бъдеще“, пише Йън Линген, ръководител на отдела за лихвена стратегия за САЩ от BMO.
„Пауъл несъмнено ще бъде разпитан за последиците от първите мита на Тръмп и за потенциала за нови“, добави той.
Малко след встъпването си в длъжност Доналд Тръмп заяви, че ще настоява за по-ниски лихвени проценти. Миналата седмица обаче министърът на финансите Скот Бесънт заяви, че Белият дом няма да оказва натиск върху Фед за понижаване на референтния лихвен процент, а вместо това ще се стреми доходността по 10-годишните държавни ценни книжа да спадне, като администрацията въвежда дерегулации и съкращения на разходите, за да контролира инфлацията.
По-късно тази седмица инвеститорите ще получат свежи данни за инфлацията в САЩ, като в сряда ще бъде публикуван докладът за потребителските цени през януари. Ценовият натиск в страната се покачва през последните месеци, засилвайки инфлационните притеснения сред представителите на Фед. Очаква се пазарните наблюдатели да получат и актуализирани данни за инфлацията в търговията на едро, както и данни за цените на вноса и износа.
Докладът за продажбите на дребно в САЩ, който ще бъде оповестен в петък, ще покаже дали потребителите харчат по-смело, след като през декември увеличението беше по-ниско от очакваното.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се повишава до 4,531%, а тази по 30-годишните – до 4,74%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира спад от 0,17% до 108,13 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поскъпват с 1,27% до 76,83 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI – с 1,26% до 73,23 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,2 на сто и се търгува на цена от 2928,5 долара за тройунция.
Данните са актуални към 17:00 ч. българско време.