IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Тръмп повиши митата върху стоманата и алуминия в нов залп от търговската война

Президентът на САЩ обеща също по-широки реципрочни мита

08:35 | 11.02.25 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Президентът на САЩ Доналд Тръмп повиши значително митата върху вноса на стомана и алуминий до 25% „без изключения и освобождения“ в ход, който цели да помогне на изпитващите затруднения промишлени отрасли. Той обаче увеличава риска от търговска война на много фронтове, предава Ройтерс.

Тръмп повиши американските мита върху алуминия до 25% спрямо 10% преди това и отмени съществуващите в страната изключения и квоти, както и освобождаването от мита на стотици хиляди конкретни продукти за двата метала. Представител на Белия дом потвърди, че мерките ще влязат в сила от 4 март.

Митата ще се прилагат за вноса на милиони тонове стомана и алуминий от Канада, Бразилия, Мексико, Южна Корея и други страни, които влизаха безмитно в САЩ въз основа на изключения.

Ходът ще опрости митата върху металите, „така че всички да разбират точно какво означават те“, заяви Тръмп пред репортери. „Те са 25% без изключения или освобождения. Отнасят се за всички страни, независимо откъде идват, за всички страни“, допълни той.

По-късно президентът заяви, че ще „обмисли сериозно“ искането на Австралия за изключение от митата върху стоманата заради търговския дефицит със САЩ.

С този ход Тръмп разшири митата от Раздел 232 от 2018 г. за защита на местните производители на стомана и алуминий поради съображения за националната сигурност. Представител на Белия дом заяви, че изключенията са подкопали ефективността на тези мерки.

Тръмп ще наложи и нов северноамерикански стандарт, който ще изисква вносната стомана да се „разтопява и излива“, а алуминият да се „разтопява и отлива“ в рамките на региона, за да се ограничи американският внос на минимално обработени китайски и руски метали, които заобикалят други мита.

Действието разширява и митата върху продукти надолу по веригата, които използват произведена в чужбина стомана, включително структурна стомана, алуминиеви профили и стоманени нишки за предварително напрегнат бетон, съобщи представител на Белия дом.

При подписването на указа в Белия дом Тръмп заяви, че ще последва действията в понеделник със съобщения през следващите два дни за реципрочни мита за всички страни, които налагат мита на американски стоки, и допълни, че ще обмисли също налози за автомобилите, полупроводниците и фармацевтичните продукти.

На въпрос за заплахите от ответни мерки на другите страни срещу новите му мита Тръмп отговори: „Нямам нищо против“.

Съветникът на Тръмп в областта на търговията Питър Наваро заяви, че новите мерки ще укрепят националната сигурност, като подсилят местните производители на стомана и алуминий.

„Митата върху стоманата и алуминия 2.0 ще прекратят чуждестранния дъмпинг, ще повишат местното производство и ще осигурят мястото на нашите стоманени и алуминиеви отрасли като гръбнак и стълб на американската икономика и национална сигурност“, заяви той пред репортери.

Данни в САЩ показват, че алуминиевите пещи са произвели само 670 хил. тона от метала миналата година, спад спрямо 3,7 млн. тона през 2000 г. Затварянето на заводи през последните години, включително в Кентъки и Мисури, са принудили страната да разчита до голяма степен на вноса.

Канада, чиито изобилни водни ресурси помагат за производството на метала, е съставлявала близо 80% от първичния внос на алуминий в САЩ през 2024 г.

Вносът на стомана е съставлявал 23% от американското потребление на стомана през 2023 г., сочат данни на Американския институт за желязо и стомана, като Канада, Бразилия и Мексико са най-големите доставчици.

Канадският министър на промишлеността заяви, че американските мита са „напълно неоправдани“, тъй като канадската стомана и алуминий подкрепят ключови американски отрасли, включително отбраната, корабостроенето, енергетиката и автомобилите.

„Това прави Северна Америка по-конкурентоспособна и сигурна“, отбеляза Франсоа-Филип Шампан в изявление. „Консултираме се с международните си партньори, докато проучваме подробностите. Отговорът ни ще бъде ясен и калибриран“, допълни той.

Търговски закон от Студената война

Тръмп за първи път наложи мита върху стоманата и алуминия през 2018 г. въз основа на закон за националната сигурност от времето на Студената война. По-късно той предостави изключения за редица страни, включително Канада, Мексико и Австралия, и постигна сделки за безмитни квоти за Бразилия, Южна Корея и Аржентина въз основа на обемите преди налагането на митата.

По-късно наследникът на Тръмп, бившият президент Джо Байдън, договори безмитни квоти за Великобритания, Япония и ЕС.

„Аплодираме президента за налагането на митата от 25% върху вноса на стомана и премахването на изключенията и квотите, които се основават на остарели данни“, заяви Филип Бел, председател на Асоциацията на стоманопроизводителите.

Те се основаваха на нива на вноса от 2015-2017 г., които вече не отразяват сегашната пазарна динамика, допълни той.

Преди указите на Тръмп акциите на американските производители на стомана и алуминий поскъпваха, а книжата на европейските и азиатските стоманопроизводители поевтиняваха.

Европейската комисия заяви, че не вижда основания за митата и допълни, че председателят Урсула фон дер Лайен ще се срещне с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в Париж днес в рамките на среща на върха за изкуствения интелект.

В Южна Корея министърът на промишлеността свика представители на стоманопроизводителите, за да обсъдят как да сведат до минимум последиците от митата.

Реципрочни мита

Тръмп обеща подробна информация във вторник или сряда относно плана си за реципрочни мита. Той отдавна се оплаква от митата от 10% на ЕС върху вноса на автомобили, които са много по-високи от американските в размер на 2,5%. Но САЩ налагат мита от 25% върху пикапите, жизненоважен източник на печалба за автомобилни компании от Детройт като General Motors.

Като цяло средната ставка на митата в САЩ е около 2,2%, сочат данни на Световната търговска организация. За сравнение в Индия тя е 12%, в Бразилия е 6,7%, във Виетнам е 5,1%, а в ЕС е 2,7%.

Индийският премиер Нарендра Моди подготвя понижения на митата преди срещата в сряда с Тръмп, които може да повишат американския износ, съобщиха официални представители на индийското правителство.

Преди време Тръмп нарече Индия „много голям нарушител“ в областта на търговията, а икономическият му съветник Кевин Хасет заяви, че страната има „изключително високи“ мита.

Тръмп вече заплаши да наложи мита от 25% върху целия внос от Канада Мексико, най-големите търговски партньори на САЩ, като заяви, че те трябва да направят повече, за да спрат притока на наркотици и мигранти през американската граница. След известни отстъпки в областта на граничната охрана той замрази митата до 1 март.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:35 | 11.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 9
гъбко
преди 1 месец
Тъй де! Най-красивият, най-умният и най-надареният ... най-великият император. Възможна ли е така концентрация на превъзходни степени?! Оооо да!! И още как ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още