Американският президент Доналд Тръмп заяви в неделя, че в понеделник ще обяви нови мита от 25% върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ, които ще се добавят към вече съществуващите мита върху металите, предаде Ройтерс. Това е поредната сериозна ескалация на неговата реформа на американската търговска политика. Той не уточни кога ще влязат в сила новите мита.
Говорейки пред репортери на борда на президентския самолет Air Force One, Тръмп каза също, че във вторник или сряда ще обяви реципрочни мита за страните, които облагат вноса от САЩ. Те ще влязат в сила почти веднага.
По време на първия си мандат Тръмп наложи мита от 25% върху вноса на стомана и 10% върху алуминия, но по-късно предостави на някои търговски партньори безмитни квоти, включително на Канада, Мексико и Бразилия.
Бившият президент Джо Байдън разшири тези квоти за Великобритания, Япония и Европейския съюз, а използването на капацитета на стоманодобивните заводи в САЩ спадна през последните години.
Говорителката на Белия дом Каролин Ливит поясни, че новите мита ще се добавят към вече съществуващите върху стоманата и алуминия.
В петък Тръмп обяви, че тази седмица ще наложи реципрочни мита - ще повиши митническите ставки на САЩ, за да се изравнят с тези на търговските партньори - за много държави. Той не посочи страните, но митата ще бъдат наложени, "така че да бъдем третирани равнопоставено с другите страни".
Новите мита върху стоманата биха могли да засегнат енергийния бизнес в САЩ - от разработчиците на вятърни генератори до петролните сондажи, разчитащи на специални продукти, които не се произвеждат в САЩ, отбелязва Bloomberg. Някои петролни компании спечелиха изключения от митата върху метала по време на първия мандат на Тръмп.
Много купувачи и продавачи на стомана и алуминий очакваха, че ще имат на разположение времето поне до март, за да се подготвят за евентуално въвеждане на мита.
Тръмп вече отложи за март митата, планирани за 1 февруари, след като Мексико и Канада направиха скромни предложения за повишаване на сигурността по границите им със САЩ. Не става ясно веднага дали новите мита ще се прилагат за Мексико и Канада. Двете държави са значителни доставчици на метали за САЩ.
Мащабът на плановете за митата на Тръмп остава неясен. Той вече заяви, че ще наложи мита и върху други стоки, включително фармацевтични продукти, петрол и полупроводници, и каза, че обмисля въвеждането на мита върху вноса от Европейския съюз.
Съобщението за новите мита идва в момент, когато стоманодобивната промишленост на САЩ се опитва да се възстанови от най-тежката си година след първия мандат на Тръмп. Местните производители на стомана се оплакват, че подновеният ръст на вноса е засегнал печалбите и продукцията им.
Стоманата и алуминият бяха сред първите стоки, върху които Тръмп въведе мита по време на първия си мандат – 25% върху стоманата и 10% върху алуминия през 2018 г. от съображения за национална сигурност.
Новита мита върху стоманата идват на фона на спряната сделка на японската Nippon Steel Corp. за закупуване на US Steel Corp. за 14,1 млрд. долара. Сделката беше блокирана от бившия президент Джо Байдън, като Тръмп също е против нея. В петък след среща с японския министър-председател Шигеру Ишиба Тръмп заяви, че Nippon Steel сега обмисля да инвестира в US Steel, вместо да закупи изцяло компанията. В неделя той коментира пред репортери, че Nippon Steel не може да има мажоритарен дял в американската фирма. Двете компании оспорват блокирането на сделката в съда.
Докато летеше за Супербоул в Ню Орлиънс, Тръмп коментира също пред представители на медиите, че САЩ може да имат по-малък дълг, отколкото се смяташе, и заяви, че това може да се дължи на измами, свързани с плащанията по дълга. По данни на американското Министерство на финансите към момента публичният дълг на САЩ възлиза на 36,2 трилиона долара.