IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Рискът от мита надвисва над предизвикания от Тръмп ръст на пазарите в Централна Европа

Унгарският фондов пазар достигна рекорден връх веднага след изборната победа на Доналд Тръмп поради добрите му отношения с унгарския лидер Виктор Орбан

18:51 | 09.02.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Похвален като „твърд“ и „умен“ от президента на САЩ Доналд Тръмп, унгарският премиер Виктор Орбан е сред централноевропейските лидери, които се надяват, че предаността към САЩ ще се изрази в сделки и икономически ползи. Вместо това те може да установят, че финансовите им пазари не могат да избягат от по-широките последици от търговската война между САЩ и Европа, пише Bloomberg.

Регионът е нещо като опитно поле за виждането, че благоволението на Тръмп може да предпази фондовия и валутния пазар на дадена страна, докато останалите преживяват сътресения. Тези надежди помогнаха на унгарския фондов пазар да достигне рекордни върхове веднага след изборната победа на Тръмп, докато акциите на листнатата в Будапеща телекомуникационна компания 4iG Nyrt поскъпнаха, след като главният изпълнителен директор придружи премиера при визитата му в имението на Тръмп Мар-а-Лаго.

Засега ефектът „Тръмп“ се запазва. Фондовите пазари в Централна Европа се възползват от обещанието на американския президент да прекрати войната на Русия в Украйна и инвеститорите, които очакваха ръст на унгарския фондов пазар получиха допълнителна подкрепа в петък, когато Орбан се похвали с предстояща „голяма“ американска инвестиция.

Но в момент, когато Европейският съюз (ЕС) е застрашен от налагането на мита от Белия дом, тези ръстове изглеждат крехки. Митата, които според Тръмп „определено ще станат факт“, може да нанесат значителен удар върху икономиката – мито от 10% ще намали брутния вътрешен продукт за годината с 0,5 процентни пункта, счита Deutsche Bank AG. Сред засегнатите сектори може да са автомобилите и промишлените стоки, които често се сглобяват в страни като Унгария и Словакия.

Форинтът и чешката крона са сред валутите на бурно развиващи се страни, които са най-уязвими от митата, считат стратези на Barclays.

Унгарските акции се представят силно след изборите в САЩ. Графика: Bloomberg LP Унгарските акции се представят силно след изборите в САЩ. Графика: Bloomberg LP

„От значение за региона е дали ще има драстични мита срещу Европа, които може да тласнат вече слабата европейска икономика към рецесия“, казва Томас Цер, който помага в управлението на активи за около 2,5 млрд. долара в компанията Hold Alapkezelo Zrt. в Будапеща.

Макар че личните отношения на Орбан с Тръмп може да му помогнат политически, „не виждам как те сериозно ще отделят Унгария икономически от останалата част от региона“, казва Цер, който очаква силният ръст на унгарския фондов пазар да изгуби пара.

Орбан не е единственият политик от региона, който разчита на специалните си отношения с Тръмп. Словакия и Сърбия имат националистически ръководители със сходно мислене, а след предстоящите избори Румъния и Чехия може също да свърнат към Тръмп. Американското първо семейство разширява бизне връзките си и на Балканите чрез компания, ръководена от зетя на Тръмп Джаред Къшнър.

Политиката е ясен източник на безпокойство за фонд мениджърите като Цер например, който смята, че форинтът е застрашен от разходи на правителството преди изборите. Повечето страни имат да запълват и големи бюджетни дефицити, а това ще е трудно, ако избухне по-широка търговска война.

Освен това ЕС подготвя обединен фронт срещу американските мита и Унгария, която е членка на блока, ще има ограничени възможности да разшири връзките си с Тръмп, счита Маркус Вейерер, ETF стратег в компанията Franklin Templeton Investment Management.

Ръководителите на Унгария „споделят сходна политическа идеология с Тръмп. Те се разбират много добре и си правят взаимни комплименти. Но в крайна сметка Унгария е ограничена в рамките на ЕС. Не е ясно как Унгария може да извлече ползи“, казва Вайерер.

Злотата е сред най-добре представящите се валути след изборите в САЩ. Графика: Bloomberg LP Злотата е сред най-добре представящите се валути след изборите в САЩ. Графика: Bloomberg LP

Близките отношения с американския ръководител може да се отплатят на някои страни с развиваща се икономика като Турция, Индия и Аржентина, които не са ограничени от правилата на членството в ЕС. Индийският премиер Нарендра Моди например понижи някои вносни мита, за да успокои Тръмп преди пътуването си в САЩ следващата седмица.

Друга страна, която може да се възползва, е Украйна. Нейните доларови облигации отбелязаха силен ръст, след като Bloomberg съобщи, че САЩ скоро ще обявят план за прекратяване на войната с Русия.

В същото време в рамките на ЕС Полша се очертава като фаворит на инвеститорите въпреки свалянето на националистическото правителство през 2023 г. в полза на проевропейско правителство. Цер е добавил експозиция към листнати във Варшава акции, след като фондовият пазар постига ръст от 13% тази година. Злотата е сред най-добре представящите се валути на страни с бурноразвиваща се икономика тази година.

Една от причините е, че политическият завой на Полша осигури достъп до стабилна финансова помощ от ЕС, докато голяма част от средствата за Унгария са замразени. Инвеститорите отбелязват също, че американската администрация може да погледне благосклонно на силните разходи за отбрана на Варшава.

„Въпреки личните различия между сегашното полско правителство и Тръмп, двете страни споделят общо мнение в редица области, включително военното сътрудничество“, казва Ненад Динич, стратег в Bank Julius Baer.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:54 | 09.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още