Оборотът в търговията на дребно в България през октомври се увеличава с 1% спрямо септември, сочат предварителните и сезонно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ) . В тях не се включва търговията с автомобили и мотоциклети.
Търговският оборот нараства със 7,4% спрямо октомври миналата година, показват календарно изгладените данни.
Спрямо предходния месец националната статистика отчита повишение на оборота при: „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 2,1%, „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 1,5%, и „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“- с 0,5%.
В групата „Търговия на дребно с нехранителни стоки (без търговията с автомобилни горива и смазочни материали) нарастване е регистрирано при: „Търговия на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия“ - с 4,1%, „Търговия на дребно с компютърна и комуникационна техника” - с 3,2%, и „Търговия на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита“ - с 1,6%.
Намаление се наблюдава при „Търговия с фармацевтични и медицински стоки, козметика и тоалетни принадлежности“ - с 1,2%.
Източник: НСИ
В сравнение със същия месец на миналата година повишение на оборота е регистрирано във всички големи групи: „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ - с 12,9%, както и при „Търговия на дребно с автомобилни горива и смазочни материали“ - със 7,8%.
При „Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия“ се наблюдава намаление - с 0,2%.
В групата „Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали“ нарастване се наблюдава при всички подгрупи, като най-съществен ръст е отчетен при „Търговия на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия“ - с 24%, „Търговия на дребно с компютърна и комуникационна техника” - с 20,8%, и при „Търговия на дребно с битова техника, мебели и други стоки за бита“ - с 15,4%.


Облекчават достъпа на сезонни работници от трети страни за работа в България
Един район на Варна е без вода днес
Явор Гечев за Бюджет 2026: Досегашното управление струва все по-скъпо, някой трябва да плати сметката
Масирани проверки на тирове в цялата страна
24 красавици ще се борят за титлата "Мис Варна" 2026
Петролът поскъпва, докато Тръмп отново обмисля наземна операция в Иран
Японските лидери в роботиката се обединяват с Nvidia срещу Китай
Китай вече се възприема по-положително по света от САЩ
Правителствата трябва да оправят дълговата каша преди да стане късно
САЩ похвалиха инвестициите на Швейцария, докато умуват за митата
Новата цел на крадците оставя щети по колата за хиляди евро
Какви са плановете на XPeng за България?
Как така Honda Jazz струва само 11 500 евро в Япония?
Феноменът на Акерман, който плаши хиляди шофьори
Защо новата помпа на Toyota работи при минус 253 градуса по Целзий?
Иван Савов настоява за "Петрохан": Има убийство на шестима души
ЕС не успя да постигне споразумение за санкции срещу Русия: България не е сред пречките
Емрах Стораро остава без книжка: Пеша няма да ме видите!