Едва ли ще има глобално преразпределяне при търговията на петрол. Всички страни изчакват да видят какви действия ще предприеме новата администрация в САЩ. Това важи и за ОПЕК+, коментира Николай Шуманов, финансов анализатор, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Ако в преговорите в Саудитска Арабия се постигне консенсус между САЩ и Русия, увеличаване на потоците от руски петрол е очакван сценарий, смята гостът. По думите му Русия няма да иска само териториални отстъпки, но и намаляване на санкциите. А това ще отприщи доставките на суров петрол и газ към Европа.
„Суровините често се използват за извиване на ръцете в политиката. САЩ нямат от какво да се притесняват, защото са нетен износител на петрол и могат да жертват Европа“, коментира анализаторът.
Той посочи, че възобновяването на доставките от Кюрдистан ще повлияе на цената на петрола, но няма да промени коренно пазара. В същото време ограничаване на производството на Техеран ще се постигне трудно. „Вероятно Иран ще намери начин да заобиколи санкциите“, обясни Шуманов.
Според него голяма волатилност при търговията с петрол е очаквана след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. В краткосрочен план се очаква волатилността да продължи, тъй като всички очи са вперени в САЩ и политическите решения, които идват от там, каза анализаторът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.