През настоящата седмица вниманието на инвеститорите ще бъде фокусирано най-вече върху заседанието на Европейската централна банка (ЕЦБ), на което ще бъде взето решение дали лихвените проценти да бъдат намалени за пореден път. Междувременно пазарните участници ще очакват последиците от влезлите в сила във вторник мита на САЩ върху вноса от Канада, Мексико и Китай.
Данните за фабричната активност и ключовият доклад за заплатите в САЩ ще дадат представа за състоянието на американската икономика, предава Investing.com. Биткойнът също ще бъде под светлината на прожекторите, особено след като най-популярната криптовалута в света поскъпна при изявлението на американския президент Доналд Тръмп през уикенда, според което Вашингтон ще включи пет цифрови актива в стратегически резерв.
Ето върху какво ще бъдат фокусирани инвеститорите през тази седмица.
Заседанието на ЕЦБ
Очаква се в четвъртък Европейската централна банка да облекчи паричната си политика за поредно заседание, въпреки че перспективите за намаляване на лихвените проценти след тазседмичната среща остават твърде несигурни.
Трейдърите залагат, че централните банкери ще понижат основния лихвен процент с 25 базисни пункта до 2,50%. Но наред с относително вялата активност в еврозоната, финансистите в ЕЦБ са изправени пред няколко събития, които биха могли да повлияят на икономиката на валутния блок.
Потенциалните мита на САЩ върху стоки от Европейския съюз (ЕС) се очертават като голяма опасност, а коалиционните преговори в най-голямата икономическа сила на региона - Германия, продължават.
На фона на всичко това действията и изявленията на администрацията на Тръмп по отношение на евентуално прекратяване на огъня в Украйна заплашват да подкопаят отбранителната стратегия на Европа, особено дългогодишната ѝ зависимост от Вашингтон за осигуряване на подкрепа в областта на сигурността. Анализаторите започнаха да обмислят дали на европейските лидери няма да се наложи да увеличат разходите за отбрана, което може да разклати приоритетите на държавните бюджети.
Митата на Тръмп
Във вторник влязоха в сила новите американски 25-процентни мита върху вноса от Мексико и Канада, както и удвоените мита върху китайските стоки, които бяха увеличени до 20%. Това постави началото на нови търговски конфликти с трите най-големи търговски партньора на САЩ.
Митата влязоха в сила в 7:01 часа българско време, часове след като Тръмп заяви, че и трите държави не са успели да направят достатъчно, за да спрат притока на смъртоносния опиоид фентанил и неговите химически прекурсори в САЩ. Митата могат да нарушат двустранна търговия на САЩ за 2,2 трилиона евро годишно.
Канада и Мексико, които от три десетилетия се радват на почти безмитни търговски отношения със САЩ, са готови незабавно да предприемат ответни мерки срещу дългогодишния си съюзник.
Ключови данни за икономиката на САЩ
В понеделник бяха публикувани слаби икономически данни за производствения и строителния сектор в САЩ, които поставиха началото на важна седмица на статистическия фронт, като докладът за работните места за февруари предстои да бъде публикуван в петък.
Производството в САЩ е останало стабилно през февруари, но измерителят на производствените цени е скочил до почти тригодишен връх, а доставката на материали отнема повече време, което предполага, че планираните мита върху вноса скоро могат да попречат на производството. Институтът за управление на доставките (ISM) заяви в понеделник, че неговият индекс за производството се е понижил до 50,3 пункта през миналия месец от 50,9 пункта през януари, което беше първото разширяване от октомври 2022 г. насам.
В петък ще излезе ключовият доклад за заетостта извън селскостопанския сектор. Очаква се данните да покажат, че икономиката на САЩ е добавила 156 хил. нови работни места през февруари, в сравнение с 143 хил. през предходния месец.
Биткойнът
В петък Тръмп ще проведе първата си конференция за криптовалутите в Белия дом, на която вероятно ще предложи нов поглед към плановете си за сектора.
Биткойнът поскъпна рязко в понеделник, след като американският държавен глава посочи пет криптовалути, които ще включи в стратегически резерв. По думите му резервът ще включва биткойн, етер, XRP, солана и кардано.
„Крипторезервът на САЩ ще издигне тази критична индустрия след години на корупционни атаки от страна на администрацията на Байдън“, заяви Тръмп в публикация в неделя в социалната си медия Truth Social. „Ще направя така, че САЩ да са световната криптостолица.“
Остава неясно как ще бъде създаден такъв резерв – или дали той би могъл да донесе някаква полза на страната.
Тръмп за първи път изказа идеята за „стратегически национален резерв от биткойни“ по време на речта си на годишната биткойн конференция през юли. Оттогава насам идеята предизвика вълнение в криптосредите, където инвеститори и предприемачи настояват за правителствени политики, които да спомогнат за легитимирането на биткойна, което от своя страна би могло да повиши стойността му.
Някогашен скептик по отношение на биткойна, Тръмп прегърна криптоиндустрията миналата година и даде редица големи обещания. Откакто се върна в Белия дом, той създаде работна група за пазарите на цифрови активи и помилва Рос Улбрихт, основателя на Silk Road – онлайн базар за наркотици, който използваше биткойн като метод за разплащане.
Националния народен конгрес в Китай
През тази седмица ще се проведе годишното заседание на Националния народен конгрес на Китай, като инвеститорите ще следят за всякаква информация относно плановете на страната да въведе допълнителни мерки, за да стимулира буксуващата икономика.
Пекин се бори с редица неблагоприятни фактори за икономиката, сред които слабият сектор на недвижимите имоти, слабото вътрешно потребление и засилващото се напрежение в международната търговия, отчитат анализаторите.