Основните европейски борсови индекси приключиха сесията със спадове, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще наложи от 3 април 25% мита върху вноса на автомобили, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 отчете спад от 0,44% до 546,31 пункта.
Френският измерител CAC се понижи с 0,51% до 7990,11 пункта.
Германският показател DAX изтри 160,29 пункта, или 0,7%, от стойността си, смъквайки се до ниво от 22 678,74 пункта.
Британският индекс FTSE записа понижение от 0,27% до 8666,12 пункта.
В сряда вечерта Тръмп подписа заповед за въвеждането на 25-процентни налози върху вноса на автомобили в САЩ. Мярката трябва да обхване всички коли, „които не са произведени в САЩ“.
"Ще накараме да си платят държавите, които правят бизнес в нашата държава и вземат нашите работни места, нашето богатство, вземащи още много неща, които са взимали през годините", заяви Тръмп по време на брифинг в Белия дом.
Междувременно стана ясно, че Европейският съюз (ЕС) подготвя мерки, предназначени да постигнат максимално въздействие върху САЩ заради митата, като същевременно сведат до минимум ефектите върху европейската икономика.
Основните европейски борсови индекси в края на редовната търговия на 27 март.
В края на редовната търговия на борсите в Европа акциите на Stellantis поевтиняха с 4,2%, докато цената на книжата на Mercedes и BMW се понижи съответно с 2,7% и 2,55 на сто.
Трейдърите обърнаха внимание и на данните за икономиката на САЩ, която успява да нарасне с 2,4% през четвъртото тримесечие на 2024 г. В същото време предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията - ценовият индекс на разходите за лично потребление (РСЕ), който не включва храните и енергоносителите - беше ревизиран надолу до 2,6%.
Данни на Европейската централна банка (ЕЦБ) междувременно сочат, че кредитирането за бизнеса и домакинствата в страните от еврозоната се ускорява през миналия месец. Нарастването на кредитирането за фирмите в еврозоната се ускорило до 2,2 на сто през февруари при 2 на сто през януари. Това е най-бързият темп на растеж, регистриран от средата на 2023 г.
Акциите на UniCredit поевтиняха с 0,85%, докато тези на Deutsche Bank изтриха 1,13% от стойността си.


Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции
Илин Димитров: Подобряването на свързаността ще помогне за развитието на туризма
Системите за съхранение на енергия в Европа напредват, регулациите изостават
AI пробивът на Китай не се дължи само на една компания
Китайски 2-минутни микродрами станаха индустрия за 11 млрд. долара
Как неизвестен гигант се превърна в риск за пазара на желязна руда
Стратегията за растеж на Kendra Scott
Създателят на Juke поема глобалния дизайн на Nissan
Китай забранява сините светлини на автопилота
Коя е най-търсената екстра при покупка на нов автомобил
Защо производителите възродиха забравената електрическа турбина
Новите коли крият опасност, за която малцина знаят
Президентските избори без големите номинации: Какви са шансовете на Гюров срещу Йотова
БСП изчерпа потенциала си и трябва да скъса с русофилството
Когато правният проблем не чака – историята на Дилова и партньори