Борсовата сесия на Wall Street в петък започва без значими изменения, като ключовият доклад за потребителската инфлация в САЩ не успя да подобри настроенията сред инвеститорите, предава CNBC.
Така в началото на сесията индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average, широкият пазарен показател S&P 500 и технологичният измерител Nasdaq Composite почти не трепват.
По-рано днес стана ясно, че цените на стоките и услугите в САЩ са се повишили с по-бавен годишен темп от очакваното през януари, което дава надежда, че упоритата инфлация в страната може да започне да се забавя по-устойчиво. Индексът на потребителските цени (CPI) за миналия месец е нараснал с 2,4% спрямо същия период на миналата година, което е с 0,3 процентни пункта по-малко от предходния месец, съобщи в петък Бюрото по статистика на труда. Това е свалило инфлацията до нивото, на което беше месец след като през април 2025 г. президентът Доналд Тръмп обяви широкообхватните си мита върху вноса в САЩ.
Без да се отчитат хранителните продукти и енергията, основният индекс на потребителските цени също се е повишил с 2,5%. Икономистите, анкетирани от Dow Jones, очакваха годишен темп от 2,5% и за двата показателя.
„Днешният доклад за инфлацията е облекчение за инвеститорите, разтревожени от сътресенията на пазара на ценни книжа, причинени от изкуствения интелект (AI). Той също така компенсира силния доклад за заетостта от тази седмица, защото дава на Федералния резерв още една причина да заема по-умерена позиция. Въпреки това инфлацията все още е значително над целта на централната банка“, коментира Дейвид Ръсел, глобален директор по пазарна стратегия в TradeStation.
Акциите на гиганта в производството на полупроводници Applied Materials скачат с 13% на фона на силните финансови резултати за последното тримесечие и обнадеждаващите перспективи.
Книжата на Airbnb поскъпват с 6%, като инвеститорите приветстваха оптимистичните прогнози на компанията. Цената на книжата на Pinterest, от друга страна, отбелязват спад от 24%, след като компанията оповести резултати за четвъртото тримесечие, които не оправдаха очакванията на анализаторите, и публикува слаба прогноза.
Трите основни индекса са напът да отбележат седмични загуби, като S&P 500 и Dow са с понижение от над 1% до затварянето на пазарите в четвъртък. Nasdaq е напът да отбележи спад от 1,9%.
В началото на днешната борсова сесия доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до 4,06%, а тази по 30-годишните - до 4,699%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от конкурентни валути, регистрира повишение от 0,1% до 96,935 пункта.
На стоковите пазари фючърсите върху международния петролен бенчмарк Брент поевтиняват с 0,04% до 67,49 долара за барел, а тези върху американския сорт WTI – с 0,22% до 62,7 долара за барел.
Златото поскъпва с 1,58 на сто и се търгува на цена от 5026,4 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 16:45 ч. българско време.


Пенсионери излизат на протест заради цените на тока и парното
Внесоха искане за арест на двамата обвиняеми за инцидента на Челопешко шосе
Втори протест с искане на оставката на Благомир Коцев във Варна
Варненското дерби е още във ІІ кръг на новото първенство
Откриха два незаконни сондажа за вода в Баба Алино
Още по-голяма военна ескалация е най-големият черен лебед за пазарите
Картелите са най-малкият проблем за посетителите на Световното в Мексико
IAG: Европа се опитва да промени отношението си към консолидацията
Драхи продава SFR за €20,4 млрд. в една от най-големите телеком сделки в Европа
IATA очаква затягане на предлагането на горива през годината
Volkswagen вдига цените заради новия екостандарт Euro 7
Новите модели на KIA сами ви пазят от глоби за превишена скорост
10 от най-великите шедьоври на Maserati
В Индия пускат мотоциклети на алкохол
iPhone колата вече е реалност, но не от Apple
Брат на пострадал в катастрофа на "Челопешко шосе": Искаме доживотна присъда
Модни трикове, които подмладяват визията
Шишков за "Баба Алино": Ангажиментът да не се допусне това е бил на кмета на Варна
Кристалина: Кризите няма да спрат, трябва да се подготвим за следващата