Индексите на Българската фондова борса (БФБ) отчетоха силни ръстове при сравнително приглушена търговия и оборот около обичайния – 1,2 млн. евро.
Основният бенчмарк SOFIX нарасна с 1,61% до 1397,21 пункта, което е най-високото му ниво от края на януари тази година насам.
Индексът на 40-те най-ликвидни акции BGBX40 се повиши с 1,29% до 231,53 пункта, а BGTR30 добави 0,99% до 1135,11 пункта.
Индексът на дружествата със специална инвестиционна цел BGREIT се повиши с 0,67% до 240,31 пункта, а индексът на малките и средни предприятия beamX – с 5,28% до 126,03 пункта.
Акциите на „Софарма“ са на първо място по оборот с близо 261,4 хил. евро и по брой сделки – 90.
В топ пет на акциите по оборот са още „Шелли груп“ със 179,8 хил. евро, „Първа инвестиционна банка“ (ПИБ) с над 67,1 хил. евро, „Смарт Органик“ с близо 66,7 хил. евро и „Доверие Обединен холдинг“ с над 60,6 хил. евро.
Сред най-търгуваните акции в сесията са „Доверие Обединен холдинг“ с 41 сделки, ПИБ с 32, „Шелли груп“ с 30, „Сирма Груп“ с 26, „Адванс Терафонд“ с 25, БФБ с 21.
От акциите в състава на SOFIX тези на „Софарма“ поскъпват най-силно, с 5,07%, следвани от „Химимпорт“ с 3,54%, „Уайзър Технолоджи“ с 3,41%, „Доверие Обединен холдинг“ с 3,12% и „Централна кооперативна банка“ (ЦКБ) с 3,03%.
Само акциите на „Еврохолд България“ отчетоха спад от компонентите на основния индекс – с 1,65%.
Акциите на „Чайкафарма“ поскъпват най-силно от индекса BGBX40 – с 5,63%, следвани от „Софарма“ и акциите на „Спиди“ с ръст от 4,88%.
На другия полюс са акциите на „М+С Хидравлик“, които поевтиняват с 3,54%, следвани от „Стара планина холд“ с 1,92% и „Еврохолд България“ с 1,65%.
От акциите в състава на beamX най-силно поскъпват тези на „Ейч Ар Кепитъл“ – със 17,5%, следвани от „МФГ Инвест“ с 16,1%.


Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Най-големият проблем за Панамския канал е водата, а не геополитиката
Обемът на IPO-та в Китай е на 3-годишен връх, но дали темпът е устойчив
Четири шока бележат бурния преход на света към нова епоха
Как корейската K-Pop индустрия за $10 млрд тръгна към AI, част 2
Как корейската K-Pop индустрия за $10 млрд тръгна към AI, част 1
Citroen BX GTi: Семейният спортитст празнува юбилей
MINI възроди легендата от „Монте Карло“
Ferrari превръща стоповетe в активна аеродинамика
Защо малкият отвор на капачката на резервоара е от ключово значение
В Италия ще глобяват пешеходци, гледащи телефона си, докато пресичат
Ген. Шивиков: Президентът трябва да напомня на властимащите и да ги коригира
Лунното затъмнение преобръща живота на част от зодиите
Изборът на ВСС ще покаже реално дали има промяна
Арестуваха жена, потрошила арт-инсталация на деца в Любимец
ПБ: Падна политическият чадър, държавата се връща към функциите си