Централната банка на Норвегия е увеличила лихвите, за да укрепи кроната, точно когато се очаква Федералният резерв на САЩ да поведе глобалния завой към облекчаване на паричната политика.
Norges Bank повишава основната лихва по депозитите с четвърт пункт до 4,5%, съобщава Bloomberg, като подчертава, че само малка група икономисти са прогнозирали това увеличение.
Норвежката крона скочи след обявяването на решението на банката.
„Икономиката се охлажда, но инфлацията все още е твърде висока“, казва в изявление управителят на централната банка на Норвегия Ида Волден Бахе.
„Увеличаването на основния лихвен процент сега намалява риска инфлацията да остане висока за дълъг период от време. Лихвеният процент вероятно ще се запази на 4,5% за известно време“, допълва Волден Бахе.
Решението на Norges Bank противоречи на глобалните пазари, които вече калкулират намаления на лихвите от големите централни банки.
Федералният резерв на САЩ също насърчи тази гледна точка, след като в сряда заговори за евентуално облекчаване на паричната политика.
Един от аргументите за увеличаване на лихвите в Норвегия е слабостта на националната валута. От валутите на страните от Г-10 норвежката крона е с най-слабо представяне тази година, което оказва натиск върху цените на вноса и заплатите.
„Инфлацията е висока и обезценяването на кроната прави намаляването на инфлацията по-трудно“, казват официални лица от правителството на Норвегия пред Bloomberg.
Дори и при слабата крона обаче мнозинството икономисти очакваха, че Norges Bank няма да пристъпи към още едно увеличение на лихвите.
Ръстът на основните цени в Норвегия се забави през ноември по-рязко от очакванията на повечето анализатори. Проучване на Norges Bank потвърди миналата седмица, че богатата на изкопаеми горива икономика вероятно ще стагнира и след това ще се свие в началото на годината.
Централната банка прогнозира, че основната лихва ще остане на ниво от 4,5% до есента на 2024 г., преди постепенно да започне да намалява.


Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Нищожна част от всички украински бежанци в ЕС се намират в България
Ето какво ще е времето утре
Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Министър Найденов: Антон Станков остави ярка следа в правния и обществения живот