Представители на Европейската централна банка (ЕЦБ) са обмисляли ново понижение на лихвените проценти през септември, но в крайна сметка са се отказали от този ход заради нарастващите рискове за инфлацията. Това показва протоколът от заседанието през миналия месец.
Тъй като перспективите за цените са по-неясни от обикновено, а икономиката на еврозоната остава уязвима на геополитическите сътресения и американските мита, централните банкери са решили да запазят възможността за повече гъвкавост, предава Bloomberg.
„Макар ново понижение на лихвите през следващите месеци да защити по-добре инфлационната цел както при основния сценарий, така и при редица неблагоприятни възможности, реализирането на рискове от ускоряване на инфлацията би наложило запазване на настоящото равнище на основния лихвен процент“, се посочва в протокола. „Предвид тази конфигурация, Управителният съвет трябва да продължи да следи развитието на рисковете за инфлационните перспективи и икономиката“, се казва още в него.
Повечето представители на ЕЦБ не дават индикации за желание да продължат серията от осем понижения с по 0,25 процентни пункта, извършени до юни. При инфлация, която се задържа около целта от 2%, и икономика, която засега остава устойчива на предизвикателства като търговски конфликти и войни, те смятат депозитната лихва от 2% за подходяща.
Все пак някои посочват, че допълнителни понижения не бива да бъдат изключвани. Някои финансисти са особено притеснени от възможността инфлацията да остане под целта за по-дълъг период, особено ако икономиката не набере инерция. Според септемврийските прогнози на ЕЦБ се очаква ръстът на потребителските цени да се забави до 1,7% през следващата година, преди да се върне до 1,9% през 2027 г.


Мачовете по ТВ днес (14 август)
Без ток във Варна на 14 август 2026
Времето във Варна на 14 август 2026
Латвия свали дрон във въздушното си пространство, Финландия ограничи движението в части от Балтийско море
Честваме предпразненството на Успение Богородично
Унгария поставя под съмнение разширяването на АЕЦ след ниските нива на Дунав
За петролния пазар, Ормузкият проток не е затворен
Потайните чистки на Си родиха пазар на слухове кой е следващата жертва
САЩ ще представят план за "икономическа изолация" за Иран следващата седмица
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
BYD готви суперкола за рекорд на „Нюрбургринг“
Porsche се отказва от основния си електрически модел
Шофьори борят новите технологии с тиксо и стари автомобили
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Взрив уби трима в мол в Кайро
Пожари достигнаха плажовете на Хърватия
Тръмп налага до 100% мита върху вноса на дронове
преди 9 месеца Те хората вече минават в златозоната и им дреме какво казват тия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар