Властите във Венецуела слагат край на криптовалутата петро в понеделник – повече от пет години след въвеждането ѝ. Това става ясно от сигнали на потребители, позоваващи се на съобщение, изписано на Patria Platform - единствения сайт, където се търгува петро, съобщава CoinDesk.
Президентът Николас Мадуро пусна петрото (PTR) през февруари 2018 г. в опит да подкрепи националната валута – боливара, на фона на икономическа криза, засилена от американските санкции срещу страната.
Монетата, подкрепена от богатите петролни резерви на страната, бе обгърната от противоречия още преди да бъде пусната в обращение. Контролираният от опозицията конгрес в страната заяви, че е незаконно да се правят заеми срещу петролните резерви. През 2019 г. американските власти санкционираха руска банка за това, че е финансирала петрото.
Според наличната информация оставащите налични петро монети ще се обръщат в боливари.
Последният пирон в ковчега на криптовалутата бе корупционен скандал във връзка с нередности относно използването на криптоактиви за петролни операции, който доведе до оставката на петролния министър Тарек ел-Айсами и разследване на операции за добив на биткойни, съобщи AFP.


Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Главчев сезира Прокуратурата за редица нарушения в Министерство на културата
Премиер, вицепремиер и министър на блицконтрол в НС
Борисов за протеста пред дома му: Ще дойде време да ходят пред техните къщи
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Червен код в Гърция, бурята "Байрон" настъпва здраво