Венецуелският президент Николас Мадуро съобщи, че ще даде лиценз на държавни компании от Венецуела да добиват петрол в спорния регион Есекибо, част от територията на съседна Гвиана. Зоната е спорна, но дълги години останала без регулация от световната общност. Според Каракас около 2/3 от териториите на Гвиана всъщност са част от Венецуела, откраднати от страната преди повече от век.
През последните години американската компания Exxon Mobil откри голямо и много перспективно петролно находище, което активизира политиците във Венецуела да предприемат действия. В неделя (3 декември) в страната се проведе референдум по може би единствената тема, за която венецуелците са обединени, пише в коментар The Times. Изданието посочва, че допитването е целяло да даде тласък на рейтинга на Николас Мадуро, който трябва да се изправи на избори за нов мандат през 2024 година.
Според властите в страната в допитването са участвали около половината гласоподаватели - 10 млн. души, макар че Bloomberg отчита липсата на голямо оживление край избирателните секции. AP също потвърждава слабия интерес и някои анализатори започнаха да коментират фалшифициране на изборните резултати.
Резултатите обаче сочат, че Каракас трябва да поеме контрола над спорната територия. По силата на този вот Мадуро нареди също така в срок от три месеца чуждестранните компании, които работят с лицензи, издадени от правителството на Гвиана, да се изтеглят от региона, пише Bloomberg.
Гвиана опитва да защити територията си, подавайки жалба в Международния съд на ООН, но венецуелският президент е категоричен, че страната му не признава неговата юрисдикция. Гвиана определи референдума на съседите си като опит за анексиране на територия.
На този етап Мадуро не е изпратил военни части, които да наложат властта на Венецуела, но предупреди преди ден, че ще създаде военна част, която ще бъде базирана в съседна държава.


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Великобритания разширява военните способности с дронове, AI
Торстен Слок очаква ЕЦБ да вдигне лихвата през септември
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Как да носим правилно бялата риза
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм
Криза в британския флот: готовността на бойните подводници отново е нулева
Тайните на средиземноморския интериор


преди 2 години До: mr. Yoda ... да ти дам на устата ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: 0pk ... дори бегла представа нямаш , какъв шовинист съм ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: 0pk китайците не правят компютри бе тъъъпал! :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не мисля,че тая сг...ан престъпна Америка ще позволи на Венецуела да осъществи намеренията си сега цялата " демократична, свободна , независима , медия ще попадне в истерия подканвайки и другите в стадото за да вият като бесни песове ,че Мадурo е диктатор ,че там няма демокрация и човешки права което означава Америка да се намеси и да не позволи на Венецуела да " заграби чужди територии" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Зелка00 е женска, не мъжка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007 що, ти като зарежда гъ.зовозката, отсяваш ли рассийските молекули или като си купуваш китайски кампютър, навярно вадиш мордордките матряли? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: 0pk ... за начало ти препоръчвам , да си купиш рассийски компютър , да си инсталираш рассийски андроид и да започнеш от него да бродираш папагалства ... тва само за начало , после ще си пишем пак ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007, аха в *** имаха голямо влияние. Над Армения с русофоба Пашинян имат огромно влияние. Над Сърбия, дето ЕС и НАТО ги натискат от всички посоки, даже не може да долети със самолет. Палестинците може би П. ги е въоръжил с украински стингери. Венецуела, навярно пак П. ги натиска със санкции? На мен ми се вижда, че по-скоро на всяко място къде гнъсовете янки оказват натиск, възникват конфликти. И да знаеш, с отслбването на САШ, тия конфликти ще стават все повече. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: zelka007, гглууупав, вземи се ограмоти малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години интересно ... на всяко! място! , в рамките на последните 6 месеца , където гнъсовете блатни имат някакво влияние , възникват последователно териториални/религиозни конфликти ... сърбия/косово , палестина/израел , азербайджан/армения , нигер , сега и венецуела/гвиана ... случайност ?! не мисля ... :))) ... а пък нашите четирихилядници всячески се опитват да спрат превъоръжаването ни ... мдааа ... истински родолюбци са ... а най-отпред на голото влакче , води меката китка ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар