Веригата ресторанти за бързо хранене McDonald's надмина очакванията за сравнимите продажби и печалба за тримесечието в четвъртък, подкрепена от по-високите цени в менюто и увеличения трафик в ресторантите от потребителите, засегнати от инфлацията и търсещи евтина храна, съобщава Ройтерс.
Акциите на компанията поскъпнаха с 2,7% до 263,59 долара в предпазарната търговия.
Подобно на други вериги за бързо хранене, McDonald's е принудена да увеличава цените на бургерите и картофките си, за да се справи с нарастващите разходи за стоки и труд. Предложенията ѝ обаче все още са по-евтини от храненето навън в ресторанти, което поддържа търсенето устойчиво въпреки ударите върху покупателната сила на потребителите.
Посещенията в американските ресторанти на веригата са се увеличили с 6,2% през септември, задминавайки трафика на по-широкото пространство на ресторантите за бързо хранене, който е нараснал само с 0,8%, показват данни на аналитичната компания Placer.ai.
Световните сравними продажби на McDonald's са се повишили с 9,5% през третото тримесечие до 30 септември спрямо оценки за ръст от 5,8%, сочат данни на Refinitiv.
Базираната в Чикаго верига отчете печалба от 2,68 долара на акция, задминавайки оценките за 2,58 долара, но все пак е с 6% по-ниска спрямо същото тримесечие на миналата година.
Сравнимите продажби за McDonald's в САЩ – най-големия пазар на компанията, са се вдигнали с 6,1% през тримесечието, подкрепени от по-високите цени.
Емблематичният бургер Big Mac се е продавал за 5,15 долара през юни спрямо 4,93 долара година по-рано, показва широко използваният индекс за цените на списание Economist.
Анализаторите отбелязват, че поевтиняването на газа също е подкрепило продажбите през третото тримесечие в САЩ като цяло след забавяне през юни.
Общите приходи на McDonald's обаче са се свили с 5% до 5,87 млрд. долара заради влиянието на по-силния долар, но все пак са над оценките за 5,69 млрд. долара.
Очаква се печалбата на базираните в САЩ мултинационални компании да поемат удар през третото тримесечие от поскъпващия долар.
Нетната печалба на McDonald's е спаднала с 8% до 1,98 млрд. долара, или 2,68 долара на акция.


Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут