IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Засилващият се пазар в Китай даде тласък на резултатите на Richemont

Компанията е успяла да преодолее удара от американските мита и високите цени на златото

18:29 | 14.11.25 г.
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Собственикът на Cartier – Richemont, отчете в петък тримесечни продажби, които значително надхвърлиха пазарните очаквания, благодарение на подобреното търсене в Китай и стабилния пазар в Северна Америка. Това е помогнало на компанията да преодолее удара от американските мита и високите цени на златото, съобщава Ройтерс.

Продажбите на групата са нараснали с 14% при постоянни валутни курсове до 5,21 млрд. евро, надхвърляйки консенсусната прогноза от 7% в анкета на Visible Alpha сред анализатори.

Цената на акциите на втората по големина луксозна група в света по продажби скочи с почти 7% в резултат на това.

Продажбите на Richemont сочат подобряващи се перспективи за луксозния сектор, което е в унисон с по-положителните сигнали от други луксозни марки, включително лидера в индустрията LVMH и Hermes.

Анализаторът от Kepler Cheuvreux Джон Кокс заяви, че макар всички региони да са се представили по-добре от очакваното, Китай – някога основен двигател на растежа в луксозния сектор – е бил водещият фактор за ръста на продажбите на швейцарската компания в периода юли-септември.

Първи признаци за повишено търсене в Китай

Връщането към растеж на продажбите на Richemont в Китай през тримесечието е първият положителен резултат от почти две години, заяви компанията.

Ръководителите на луксозните компании са предпазливи в прогнозите си за края на икономическия спад в Китай, който се затруднява да се възстанови след сериозна криза в имотния сектор. В четвъртък Пекин съобщи, че цените на жилищата са спаднали с най-бързия темп за последната година.

Продажбите в Азиатско-тихоокеанския регион, най-важният пазар на Richemont, доминиран от Китай, са се увеличили с 10% при постоянни валутни курсове през тримесечието.

RIchemont се справя с търговските мита на САЩ

Richemont също така се справя по-добре от повечето си конкуренти с търговските мита на САЩ и неотдавнашното забавяне в луксозния сектор благодарение на стабилната си ценова политика и експозицията си към бижута, а не към по-бързо променящата се мода, казват анализатори.

САЩ и Швейцария освен това се приближават до търговско споразумение за намаляване на тежките мита от 39% върху швейцарския внос.

САЩ са най-големият единичен пазар на Richemont, генериращ около 22% от продажбите. Другите марки на компанията включват часовникарите IWC, Piaget и Jaeger-LeCoultre, както и бижутера Van Cleef & Arpels.

Ръководителите на Richemont заявиха, че влиянието на американските мита върху печалбата е било слабо през първата половина на годината, но може да се засили през втората половина, ако ставката не се промени. Това може да доведе до потенциална загуба от 300 млн. евро за цялата година.

Нетната печалба, разпределима между акционерите, се е повишила до 1,81 млрд. евро през тримесечието, което е с 1,35 млрд. евро повече от миналата година, когато Richemont отчете непарично отписване на активи за 1,2 млрд. евро, притежавани от онлайн портала за луксозни стоки YNAP, който бе продаден на групата за дигитална търговия MyTheresa.

Компанията заяви, че има „високи очаквания и надежди“ за празничния сезон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:29 | 14.11.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Мода виж още

Коментари

Финанси виж още