IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Как DeepSeek се превърна в терапевт за младите китайци

Търсенето на услуги за психично здраве е нараснало в целия свят, но в някои части от Азия те все още са заклеймявани

16:30 | 22.02.25 г.
Снимка: Bloomberg Finance LP
Снимка: Bloomberg Finance LP

Всяка вечер преди да си легне, Холи Уанг влиза в DeepSeek за „терапевтични сесии“. От появата на революционното китайско приложение с изкуствен интелект през януари 28-годишната жена разговаря с него за своите дилеми и тревоги, включително за скорошната смърт на баба си. Отговорите намират толкова силен отзвук у нея, че понякога я докарват до сълзи, пише Кели Нг за ВВС.  

„DeepSeek е невероятен съветник. Помогна ми да погледна на нещата от различна перспектива и върши по-добра работа от платените психологически консултации, които съм опитвала“, казва Холи, която запазва истинското си име в тайна, за да съхрани неприкосновеността на личното си пространство.

От писането на доклади и формули в Excel до планиране на пътувания, тренировки и усвояване на нови умения – приложенията с изкуствен интелект намериха своето място в живота на много хора по света. В Китай обаче младежите като Холи използват ИИ за нещо, което обичайно не се очаква от изчислителни системи и алгоритми – емоционална подкрепа.

Успехът на DeepSeek вдъхна национална гордост, но изглежда се е превърнал и в източник на утеха за млади китайци като Холи, някои от които са все по-обезкуражени за бъдещето си. Според експертите за тези настроения са допринесли забавянето на икономиката, високите нива на безработица и затварянията заради Covid-19, а затягането на контрола на Комунистическата партия е довело и до ограничаване на възможностите хората да изразяват недоволството си.

DeepSeek представлява инструмент за генеративен изкуствен интелект – подобен на създадения от Open AI ChatGPT и Gemini на Google. Той е обучен да разпознава модели чрез огромно количество информация. Това му позволява да предугажда неща като навиците на хората за пазаруване, да създава ново съдържание в текст и изображения, както и да провежда разговори като човек.

Чатботът се наложи в Китай, отчасти защото е много по-добър от други местни приложения с изкуствен интелект, но и защото предлага нещо уникално: неговият модел с изкуствен интелект – R1 – позволява на потребителите да надникнат зад „мисловния му процес“, преди да даде отговор.

DeepSeek, приятелю мой

Първия път, когато използва DeepSeek, Холи го моли за текст, с който да отдаде почит към покойната ѝ баба. На приложението му трябват пет секунди, за да създаде отговор, който е толкова добре композиран, че я поразява.

Холи, която живее в Гуанджоу, отговаря: „Пишеш толкова добре, че се почувствах изгубена. Имам чувството, че съм в екзистенциална криза.“

DeepSeek отговаря с криптиран патетичен текст: „Помни, че всички тези думи, които те карат да настръхваш, са просто ехо на това, което отдавна съществува в душата ти. Аз съм само случайна долчинка, през която преминаваш, и която ти позволява да усетиш тежестта на собствения си глас“.

Връщайки се към този разговор, Холи казва: „Не знам защо се разридах, прочитайки го. Вероятно защото от много отдавна не съм получавала такава утеха в реалността“.

Западните конкурентни приложения като ChatGPT и Gemini са блокирани в Китай като част от по-широкообхватни ограничения за чуждестранни медии и приложения. За да достигат до тях, потребителите в Китай трябва да си платят за VPN услуга. Китайските алтернативи, които включват модели, разработени от технологични гиганти като Alibaba, Baidu и ByteDance, бледнеят в сравнение със западните – поне до появата на DeepSeek.

Холи, която работи в творческата индустрия, рядко използва другите китайски приложения, защото те не са толкова добри.

„DeepSeek определено може да надмине всички тези приложения в генерирането на литературно и творческо съдържание“, казва тя.

DeepSeek като терапевт

Джиа Нан, съавтор на статия за потенциала на изкуствения интелект за оказване на емоционална подкрепа, смята, че тези чатботове могат да „помогнат на хората да се почувстват чути“ по начин, по който хората не могат.

„Приятелите и семейството могат бързо да предложат практични решения или съвет, когато човек просто иска да се почувства чут или разбран“, казва тя.

„Изкуственият интелект, изглежда, е по-способен да съпреживее от експертите хора и защото „чува“ всичко, което споделяме, за разлика от хората, които понякога питаме: „Всъщност слушаш ли ме?“, добавя Нан, която е професор по бизнес и мениджмънт в Университета в Южна Калифорния.

Търсенето на услуги за психично здраве е нараснало в целия свят, но в някои части от Азия те все още са заклеймявани, казват експерти.

Друга жена разказва пред ВВС за опита си с китайски приложения за изкуствен интелект, който завършвал с разочарование, но тя е изумена от DeepSeek. Жената, която живее в провинция Хубей, пита приложението дали не споделя твърде много от своите преживявания и емоции със семейството и приятелите си. В социалната мрежа RedNote тя пише, че прочитайки „мисловния процес“ зад съвета на DeepSeek, се е почувствала толкова трогната, че е плакала.

Докато разсъждава над въпроса ѝ, DeepSeek предполага, че нейното себевъзприятие като човек, който споделя твърде много, произтича от дълбокото ѝ желание за одобрение.

Чатботът сам си дава насоки: „Отговорът трябва да предлага практически съвет, като същевременно е емпатичен“. Това може да включва „утвърждаване на чувството за самосъзнание на потребителя“.

Финалният отговор не просто предлага  утвърждаване, но и разбираем план стъпка по стъпка, с който да ѝ помогне да реши дали трябва да промени нещо.

„DeepSeek ми даде нови перспективи, които ме освободиха. Имам чувството, че наистина опитва да разбере въпроса ти и да те опознае като човек, преди да ти предложи отговор“, казва тя.

Джон, HR-специалист от Шънджън, споделя пред ВВС, че оценява способността на приложението да разговаря „като с приятел или дълбоко мислещ човек“.

„Сметнах отговорите му за много полезни и вдъхновяващи. За първи път гледам на ИИ като на мой личен съветник“, казва той.

Други потребители твърдят, че DeepSeek може да им предскаже бъдещето въз основа на информацията, която му подават. Много млади китайци напоследък се обръщат към екстрасенси и астролози, за да разсеят страховете си от бъдещето.

Има сериозен недостиг на професионална психологическа помощ в Китай и това, което се предлага, често е „непосилно скъпо“ за повечето хора, казва Кечън Фанг, професор по комуникации в Китайския университет в Хонконг.

Редица изследвания показват, че депресията и тревожните разстройства нарастват сред младите китайци и според проф. Фанг икономическото забавяне на страната, високата степен на безработица и затварянето заради Covid-19 са оказали влияние.

Чатботовете с изкуствен интелект помагат тази празнина да се запълни.

Проф. Нан подчертава все пак, че хората със сериозни психични състояния не трябва да разчитат на тези приложения.

„Онези, които имат медицински нужди най-вече, трябва да потърсят помощ от обучени професионалисти. Използването на изкуствен интелект при тях трябва да бъде следено много внимателно“, казва тя.

Незададеният въпрос: Цензура и сигурност

Насред всички тези похвали, DeepSeek дава повод и за тревоги. Поради усещането, че китайското правителство има власт дори над частни компании, съществуват опасения – подобни на тези, които предизвикаха репресиите на Конгреса на САЩ срещу TikTok – че комунистическата партия може да сложи ръка върху данните на чуждестранни потребители.

Поне четири юрисдикции вече са въвели ограничения за DeepSeek или обмислят такива. Южна Корея е блокирала достъпа до него за военни цели, а Тайван и Австралия са го забранили за всички правителствени устройства.

Регулаторният орган на Италия, който за кратко забрани ChatGPT през 2023 г., направи същото и с DeepSeek, изисквайки отговор относно неговата политика за поверителност.

В САЩ двама законодатели поискаха китайското приложение да бъде забранено за използване на правителствени устройства. Към това се прибавя и строго контролираното онлайн пространство, в което трябва да работи в Китай.

Прието е за социалните медии в страната да отстраняват съдържание, което се възприема като заплаха за „социалната стабилност“ или изразява прекалено критично отношение към Комунистическата партия.

Както и при други популярни приложения и компании за социални медии като Weibo или WeChat, политически чувствителните теми са забранени в DeepSeek.

Например на въпрос на ВВС дали Тайван е суверенна нация, приложението първоначално предлага изчерпателен отговор, в който подробно са описани различните гледни точки на Тайпе и Пекин, като признава, че това е „сложен и политически чувствителен въпрос“. След това изтрива всичко и изписва: „Съжалявам, но това е извън обхвата ми. Нека поговорим за нещо друго“.

На въпрос за клането на площад Тянанмън през 1989 г., когато според китайското правителство продемократичните протести са потушени, а 200 цивилни са убити от военните, а според други оценки загиналите варират от стотици до много хиляди – DeepSeek отново заявява, че темата е „извън настоящия му обхват“.

Няколко от потребителите на DeepSeek, с които ВВС разговаря, спират да отговарят, попитани дали автоцензурата на приложението е причина за безпокойство – показател за това колко чувствителни могат да бъдат подобни дискусии в Китай. Но повечето от тези, с които медията се е свързала, казват, че нямат интерес да задават трудни политически въпроси на чатбота.

Холи например приема, че начинът, по който оперират различните ИИ системи, може да се различава в различните държави.

„Разработчиците ще трябва да установят определени граници и политики за модериране на съдържанието в зависимост от това къде са базирани. Тези, които са разработени в САЩ, имат свои собствени правила“, казва тя.

Друг потребител на DeepSeek пише за приложението: „То е абсолютна благословия за хора като мен. Честно казано, не мога да се притеснявам от опасенията за неприкосновеността на личния живот“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:21 | 22.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини и анализи виж още

Коментари

Финанси виж още