Европейският съюз (ЕС) наложи глоби на Apple и Meta за стотици милиони евро всяка заради нарушаване на законите на блока за дигиталната конкуренция, пише CNBC.
Европейската комисия заяви, че глобява Apple с 500 млн. евро и Meta с 200 млн. евро за нарушения на Закона за цифровите пазари (DMA).
Представители на властите твърдят, че Apple не е спазила т.н. задължения за „антинасочване“. Съгласно технологичния закон на ЕС компанията е длъжна да позволява на разработчиците свободно да информират клиентите за алтернативни оферти отвъд нейния App Store.
От ЕС наредиха на технологичния гигант да премахне техническите и търговските ограничения върху предлагането на алтернативи и да внимава да не нарушава правилата в бъдеще.
В изявление Apple посочи, че планира да обжалва глобата на ЕС, докато продължава дискусиите си в Европейската комисия.
„Днешните съобщения са още един пример за това, че Европейската комисия несправедливо се прицелва в Apple в поредица от решения, които са лоши за поверителността и сигурността на нашите потребители, лоши за нашите продукти, и ни принуждават да предоставяме нашата технология безплатно“, обяви Apple.
„Прекарахме стотици хиляди инженерни часове и направихме десетки промени, за да се съобразим с този закон, което нито един от нашите потребители не поиска. Въпреки безбройните срещи ЕК продължава да измества целите на всяка крачка“, допълва компанията.
За Meta Европейската комисия е установила, че групата незаконно изисква от потребителите да се съгласят да споделят данните си с компанията или ще са принудени да плащат за услуга без реклами. Това е в отговор на въведеното през ноември 2023 г. от Meta ниво на платен абонамент за Facebook и Instagram.
Джоел Каплан, главният директор по глобалните въпроси на Meta, заяви, че ЕК „се опитва да попречи на успешните американски бизнеси, като същевременно позволява на китайските и европейските компании да работят при различни стандарти“.
„Това не е просто глоба. Комисията, която ни принуждава да променим нашия бизнес модел, ефективно налага тарифа за милиарди долари на Meta, като същевременно изисква от нас да предлагаме посредствена услуга. А чрез несправедливо ограничаване на персонализираната реклама Европейската комисия вреди и на европейските бизнеси и икономики", категоричен е Каплан.
ЕС заяви, че във връзка с глобата на Meta е взела предвид стъпките, които технологичният гигант е предприел, за да спази правилата ѝ чрез нова версия на безплатната си услуга с персонализирани реклами, която използва по-малко лична информация за таргетиране.
„Комисията в момента оценява тази нова опция и продължава диалога си с Meta, изисквайки от компанията да предостави доказателства за въздействието, което този нов рекламен модел има на практика“, посочват регулаторите.
Антимонополното решение рискува да предизвика потенциално отмъщение от президента на САЩ Доналд Тръмп, който не крие недоволството си от регулаторните действия на ЕС по отношение на американските дигитални гиганти.


Спартак Варна обявява новия треньор още днес
ЕРП Север изпълни над 50% от проекта „Безопасно небе за птиците в Североизточна България“
Почистиха осквернения Паметник на жертвите на комунизма във Варна
БАБХ констатира огнище на шарка по овцете и козите край Стара Загора
Уволниха синдикалист от ТМПЦ – Варна
Защо интернетът на Илон Мъск не е достъпен в Южна Африка
Тръмп поставя имунитета си пред номинацията си за главен прокурор
Светът не може да си позволи рецесия
Икономиката на България: Необходимост от предвидимост и структурни реформи
Д. Иванов: България трябва да следва модела на Китай за привличане на инвестиции
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
Hyundai Tucson остава без дизел и ръчни скорости
Renault Mеgane RS на президента на Франция трупа глоби по пътищата
Бащата на Хамилтън продаде колекцията си от класически коли
VW Group вече преговаря за продажбата на Ducati
Посланиците на Верди пристигат в България: Шест вечери с магията на италианската душа и страст
За Дара София е фаворит за домакин на "Евровизия", СО благодари ВИДЕО
Доброволци чистят пътеките по Седемте рилски езера
Оставиха в ареста мъжа, който подпали жена си