Amazon.com отчете ръст на приходите си от облачни услуги за първото тримесечие и прогнозира оперативна печалба под очакванията, с което разочарова инвеститорите, предава Ройтерс.
Цената на акциите на компанията се понижи с близо 5% по време на следборсовата търговия в четвъртък, преди да се справи с част от спада и той остана само 1%.
Облачното подразделение на компанията Amazon Web Services (AWS) записа 16,9% увеличение на тримесечните приходи до 29,27 млрд. долара, което се оказа под очакванията за ръст от 17,4% и 30,9 млрд. долара приходи от продажби.
За сравнение, конкурентът Microsoft отчете, че е надминал прогнозите за резултатите на облачното си звено Azure. Приходите на AWS са нараснали с най-бавния си темп от пет тримесечия.
След резултатите на Microsoft инвеститорите повишиха очакванията си за AWS и тя не успя да ги изпълни, коментира анализаторът на D. A. Davidson Гил Лурия.
Високите мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху стоки, внесени от Китай, носят несигурност за търговците на дребно като Amazon. Някои търговци например заявиха, че планират да пропуснат силно рекламираното събитие за разпродажби на компанията Prime Day през юли.
Базираната в Сиатъл компания заяви, че оперативната печалба за настоящото тримесечие ще бъде между 13 млрд. долара и 17,5 млрд. долара, спрямо средна прогноза за 17,7 млрд. долара, сочат данни на LSEG.
По време на разговора си анализаторите главният изпълнителен директор Анди Джаси се опита да успокои безпокойството относно митата, които се очаква да повишат цените на дребно през следващите месеци.
„Все още не сме видели отслабване на търсенето“, коментира Джаси. „Видяхме известно засилване на покупките в определени категории, което може да е сигнал за складиране преди евентуално въздействие от митата“, коментира Джаси.
Ръстът на приходите от услуги за продажби на трети страни е спаднал наполовина и повече до 7% през първото тримесечие, като се изключи въздействието на чуждестранните валути.
Прогнозата на Amazon за приходите от продажби за второто тримесечие обаче се оказа над очакванията – успокояващ знак за инвеститорите, че компанията за електронна търговия ще се справи с несигурността, свързана с митата.
Джаси заяви, че компанията е „маниакално фокусирана“ върху поддържането на ниски цени на дребно, без да предоставя много подробности. По думите му Amazon е насърчила търговците да прехвърлят повече стоки в САЩ, преди да влязат в сила по-високите мита.
Тази седмица Amazon получи критики от Белия дом, че е обмисляла разкриването на увеличенията на цените на определени стоки с оглед на митата. Amazon обаче отрече да е разглеждала подобен план за основния си уебсайт, а Тръмп заяви, че е обсъдил въпроса с основателя на интернет гиганта Джеф Безос.
Amazon отчете общи приходи от 155,7 млрд. долара за първото тримесечие, завършило на 31 март, спрямо средна прогноза на анализаторите за 155,04 млрд. долара, според данни на LSEG.
Компанията очаква нетни приходи от продажби между 159 млрд. и 164 млрд. долара за второто тримесечие, в сравнение със средна прогноза на анализаторите за 160,91 млрд. долара.
Amazon отчете 19% ръст на приходите от онлайн реклами до 13,92 млрд. долара, надминавайки очакванията. Компанията стана основен играч в рекламните приходи от продажби, като е изпреварена само от Meta и Alphabet.


Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Тръгна петиция против отдаването на кортовете в "Чайка" на частни клубове
Хороскоп за 7 декември 2025
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден
Ген. Атанасов: Ако този вот на недоверие не мине, ще се усилят протестите
Мирослав Великов победи в "Игри на волята", грабна чек за 100 000 лв.
Вашингтон и Киев отчитат напредък след срещите в Маями