Министърът на отбраната на Израел Йоав Галант е одобрил във вторник план за призоваване на ултраортодоксални евреи в армията, съобщава Ройтерс.
Това вероятно допълнително ще обтегне отношенията в разнородната дясна коалиция на премиера Бенямин Нетаняху, допълва информационната агенция.
Коалиционното правителство на Нетаняху разчита на две ултраортодоксални партии, които смятат освобождаването от наборна военна служба, валидно за техните гласоподаватели, за ключово условие да продължат да подкрепят правителството.
Същевременно израелската армия се стреми да подсили редиците си, тъй като се очертава да води продължителна война с излямистката групировка „Хамас“ в Ивицата Газа. Увеличава се и рискът от война и с ливанската групировка „Хизбула“.
Повиквателни – от следващия месец
След разговори с висши военни израелският министър на отбраната Йоав Галант е одобрил препоръките им за т. нар. първо повикване на ултраортодоксални мъже в армията през следващия месец, съобщават от военното министерство на страната. Заповедта е за първоначална проверка и оценка, за да се определят потенциалните новобранци, казва се в съобщението.
Първоначалните повиквателни се изпращат на израелците, когато навършат 16 години. Обикновено те започват военна служба на 18-годишна възраст.
Израелците са задължени по закон да служат в армията от 24 до 32 месеца, с изключение на ултраортодоксалните еврейски студенти в религиозните семинарии.
Върховният съд на Израел постанови миналия месец, че ултраортодоксалните евреи също трябва да служат в армията. Това предизвика яростни протести сред общността.
Израелската армия пак бомбардира град Газа
Израел отново бомбардира град Газа, а израелски танкове навлизат в центъра на града от няколко посоки, съобщава АП. Съобщава се, че баптистката болница Ал-Ахли е евакуирана, а пациентите ѝ са отведени в едно от малкото медицински заведения, които все още функционират в района - вече препълнената индонезийска болница.
Преди нападението в град Газа израелските отбранителни сили са издали заповеди за евакуация на няколко квартала в центъра, включително Туфа, Дарадж и Стария град. По-късно е наредена евакуация и за Тел ал-Хава, Сабра и ал-Римал.
От израелските военни сили казват, че са започнали нова операция в Тел ал-Хава и се провежда разузнаване за инфраструктура и бойци на „Хамас“ и „Ислямски джихад“ в региона.
Израелски удар в Сирия е убил още един виден представител на „Хизбула“
Израелски удар в Сирия е убил бивш личен бодигард на лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала във вторник, според съобщение на служител от ливанската въоръжена групировка, пожелал анонимност.
Ясер Карнабаш е загинал при израелски удар на магистралата Бейрут-Дамаск. Няма повече подробности за ролята му в групировката.
Според Al Arabiya Карнабаш е бил отговорен за транспортиране на персонал и оръжия към Сирия.


Днес ще е слънчево, но следобед идват облаци
Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Петролът тръгна нагоре след новите удари на САЩ срещу Иран
Пригответе се за потоп от петрол веднага щом Ормузкият проток отвори отново
Акциите, златото падат преди данните за инфлацията в САЩ
SpaceX поставя 30% от търгуемите акции в пасивни ръце, тествайки пазарите
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
44-годишната Серена Уилямс спечели първия си мач след завръщането
Отвлякоха куче инфлуенсър в Китай и го изядоха
Демерджиев се срещнал с близки на загиналите от случая “Петрохан”
Градушка унищожи лозята в Йоаким Груево и Брестовица