Руското Министерство на отбраната съобщи за унищожен украински морски дрон в Черно море с помощта на един от своите дронове. Институцията не дава повече подробности, но според анализаторите от Института за изучаване на войната (ISW) това е първият документиран такъв случай.
Руски военни кореспонденти съобщават, че в атаката са използвани дронове "Орион", а доскоро използването на дронове от Черноморския флот е било "несистемно и хаотично". Руските военни коментираха, че разработват свои морски дронове, с които да противодействат на Украйна в Черно море, но досега нямаха успех в това начинание.
Моските дронове дадоха голямо предимство на Украйна в Черно море, като ѝ помогна да изтласка кораби от руския Черноморски флот от Крим към пристаниището в Новоросийск. За целта Украйна непрекъснато ги развива и постепенно "елиминира" враговете - една от последните разработки е поставянето на самонасочващи се ракетни установки "Град", с което бяха унищожени поне два хеликоптера Ми-8, които Русия използваше при блокиране на атаките по море.
Военно-промишленият комплекс на Украйна получи сериозна подкрепа от западните партньори в последните месеци - само от средата на 2024 г. досега са инвестирани над 500 млн. долара по т.нар. "датски модел" в развитие на дронове и ракети, както и друго въоръжение местно производство. Този модел предвижда западните инвеститори да избират проект от списък, предложен им от властите в Киев, както и да следят за реализацията му без опасения за корупция и неефективно разходване на средствата. Дания беше първата, която използва възможността, след като заяви, че вече няма резерви от оръжия и муниции, които да предостави на Украйна.
"Датският модел" е под заплаха?
Според публикация на Forbes успешната схема обаче е под заплаха, след като украинският министър на отбраната Рустем Умеров отказва да продължи договора на ръководителя на агенцията, отговаряща за покупките в армията, Марина Безрукова, както и отне правомощията на Надзорния съвет на институцията, създаден по искане на НАТО. Мотивът беше неостиг на оръжия на фронтовата линия.
Този ход предизвика остри критики в Украйна, а според Forbes - и сред западните партньори, заради което Киев рискува да загуби доверието на ключови инвеститори. Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) е започнало разследване срещу Умеров по подозрения за злоупотреби с власт, а правителството уволни зам.-министърът Дмитро Клименко, който отговаряше за покупките в украинската армия.
Безрукова беше назначена за ръководител на агенцията в началото на 2024 г. след скандалите и обвиненията за корупция в Министерството на отбраната, свързани с предишния министър Олексий Резников. Тя беше част от екипа, направил реформи, гарантиращи прозрачност и в енергийния държвен гигант "Укренерго". Задачата ѝ беше да направи прозрачно и ефективно разходването на бюджета за покупки на оръжия на Министерството на отбраната на Украйна, който възлиза на 7 млрд. долара през 2024 година.
Една от първите мерки на Безрукова е намаляване на броя на посредниците при договорите - вече 12% от средствата минават през трети страни спрямо 81%, а 61% от договорите се сключват с украински производители.
На този етап украинският президент Володимир Зеленски не е коментирал скандала въпреки натиска за реакция и исканията за оставка на военния министър, отправени от комисията по корупция във Върховната Рада. Преди ден Рустем Умеров посети военна база в Нидерландия, където се обучават украински пилоти за работа с F-16.
Споровете идват в най-неподходящия момент
Намаляването на западната помощ по каквато и да е причина е възможно най-неподходящото в момента, коментира Марк Хертлинг, един от бившите главнокомандващи на американските сили в Европа, пред Business Insider. Според него в момента Русия се намира в тежка ситуация не само по отношение на армията и доставките, но и заради забавящата се икономика, а натиск за преговори към Киев и замразяване на конфликта е опасно не само за Украйна, но и за Запада като цяло.
Според пенсионирания генерал в момента е нужно засилване на натиска към Русия и правителството на президента Владимир Путин, за да бъде сложен действително край на този конфликт и да няма повторение в бъдеще.
Военни експерти също коментират пред изданието, че целта на западните съюзници трябва да бъде максимален натиск срещу Русия, включително още санкции и намаляване на цените на петрола, което да отслаби позициите ѝ, както и подкрепа за Украйна. В НАТО отбелязват, че Москва нееднократно е заплашвала други европейски държави, а най-евтиният и ефикасен метод да бъде спряна е Украйна, която иска само оръжия, но не и военни, които да ѝ помагат в защитата.


Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Спартак (Варна) привлече юноша на Левски
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
Китайски Jeep за Европа: Новият залог на Stellantis до 2030 г.
САЩ имат и правилни ходове, например в Ливан
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Бюджетът под обстрел: КНСБ настоява за повече прозрачност и таван на заплатите
Украйна е изправена пред нови сътресения на пазара за горива
Нинова за бюджета: Никаква визия, никаква политика
Вашите сигнали: Кабели над булевард, строеж без документи, частна тоалетна на партер


преди 1 година До: sssaaa, аз живея в Европа и съм си на мястото. Имам постоянни пътувания и контакти както със западна Европа, така и със САЩ. Осъзнавам плюсовете на ЕС от първо лице. А вие, дядовциВмирисани, кога ще посетите блатната империя? А какво ще кажеш за атаката наОрките по нови стратегически цели - опера, театър, университет? Пак ли ще я сравниш със самолетна карастрофаОрк! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година По твоята логика ти трябва да отиваш да живееш в Америка, щом мислиш само за техните интереси. Вземи се стегни малко и излез от детската стая на родителите си. Атаката по Интернат е същата като атаката на военен хеликоптер срещу граждански самолети в САЩ. Едва ли ще ме разбереш, но не се и надявам де. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година До: sssaaa, пореден безмислен whatabautism. Типично по копейски. Да атакуваш по интернат няма нищо общо със самолетна карастрофа. Btw , рузззкото блато е шампион по самолетни катастрофи. И за съжаление Украйна наследи корупцията от ссср. Както и в България де. Ама поне се борят с нея. В Мордор куче влаче. А някои *** все още смятат, че пътят на България е към Путинландия. Как един не откликна на поканата да отиде и поживее малко там. А стоят вГадния запад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година А вътре в сърцевината на САЩ колко са загубите за последните 2 дни от безаналоговите им хвърчила -военни и граждански, както и свързаната с това инфраструктура и технологии? И това без да видят военни действия там. А иначе корупцията в Укронац е толкова висока, че партньорите на САЩ в тази манипулация създадена от ЦРУ започват да се осъзнават в каква бездънна яма хвърлят своите пари и оръжия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Четири жертви и над 80 ранени - това причиниха руските сили на собствените си съграждани в Суджа, Курска област. Поредно доказателство как РуzzИя се грижи за крепостниците си, пардон-руските гражданите. Да удариш интернат с цивилни, които се подготвят за евакуация, си е брутално престъпление. А някои *** все още смятат, че пътят на България е към Путинландия. Как един не откликна на поканата да отиде и поживее малко там. А стоят вГадния запад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година През ВСВ, Гърция губи около 20000 войници. А укриващият се от Трибуналът в Хага за системни престъпления срещу човечеството из бункерите под машшшква, се справя с толкова от сваих за няма и две седмици. Петролният терминал в Уст-Луга тръгна ли?! Щото според форумните легенди гнъсовете от блатата всичко можели да направят и поправят. Само с тел и клещи!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Миряните от най-мирната територия в галактиката фърлили 40 ракети по съседите си. Не им стигнало ами фърлили и бомби по сваих ... :))) ... Мирянска му работа. Миряните най-много обичат да мирянстват над цивилни. В цялата им писана история са имали постоянно такива миярнски инициативи. Православни ценности! А в АвтоВАЗ са получили 1320 кутии с бяла боя, государственьй заказ по успешната програма смени труп за ладичка. Тия там събират ли капачки от кутии?! Например капачки за протези на оживелите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар